İnternet Sitesi Kurma Maliyeti

Temmuz 8, 2017

İnternet sitesi kurmak ve bundan para kazanmak. Kulağa hoş geliyor değil mi? Ama her şeyin bir bedeli var. İnternet sitesini geliştirmenin uzun uğraşlar sonucu meydana gelmesinin yanı sıra internet sitesi kurarken de bir miktar ücret ödemek gerekiyor. Söz konusu ödemeniz gereken ücret, yalnızca site kurma maliyeti olarak değil; alan adı ve hosting gibi masrafları da kapsıyor. İnternet sitesi kurma maliyeti konusunda bilgilendirme amaçlı hazırladığımız maddelere bir göz atabilirsiniz.

web sitesi kurma maliyeti

İnternet Sitesi Kurmak

İnternet sitesi kurmak, somut olarak iki aşamadan oluşur.

  1. Kendinize bir alan adı seçer ve satın alırsınız.
  2. Bir hosting satın alıp bu alan adı üzerine site kurarsınız. Site nasıl kurulur sayfası bu aşamada işinize yarayacak.

Alan adı seçmek ve hosting satın almak, ayrı ayrı ücret gerektiren işlemlerdir ve bu ücret, kurmak istediğiniz siteden beklentilerinizin ne olduğuna bağlı olarak değişir. Hızlı ve kapsamlı bir hosting, daha yüksek ücret demektir. Aynı şekilde herkes tarafından bilinen veya ziyaret edilmesi muhtemel olan bir domain, size çok yüksek ücretlere mâl olacaktır. Öncelikle domain ücretini açıklamakla başlayalım.

Alan Adı (Domain) Ücretleri

Genel olarak herkes tarafından tercih edilen .com uzantılı alan adları, günümüzde bir ay boyunca 4,99 TL (ortalama) gibi bir ücretle satın alınabiliyor fakat her zaman bu ücretle karşılaşmak için alan adınız, düşük rekabetli olmalı. Peki nedir bu rekabet? İnternette domain pazarlama işiyle meşgul olan bazı kişiler, değerlenebileceğini düşündükleri alan adlarını kaydettirip daha sonradan satıyor. Örnek üzerinden anlatmak gerekirse internette haber okumak isteyen birisinin arama motorunda tuşlayacağı kelimeyi tahmin edelim. “En son haber, son dakika haber, güncel haber” gibi kelime öbekleriyle listeyi uzatabiliriz. Bu gibi aranma hacmi yüksek kelimeleri içinde geçiren alan adları hayal bile edemeyeceğiniz kadar yüksek fiyatlardan satılabilir. O yüzden alan adı seçerken dikkatli davranmalı, iyi bir araştırma yapmalısınız. Bu arada blog aç sayfasındaki video da anlatılan kampanya ile domaininizi ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Hosting Ücretleri

Her ne kadar detaylı bir konu olsa da yüzeysel olarak açıklamak gerekirse hosting, web sitenizin ana dosyalarının bulunduğu makinedir. Bu makineyi belirli bir ücret karşılığında kiralar veya satın alırsınız. Sitenizde köklü değişiklikler yapmak istediğinizde ise kullandığınız bilgisayardan bu makineye bağlanırsınız. Hosting ücretleri de bahsettiğimiz makinenin performansına göre değişiklik göstermektedir. Yıllık ücreti 20 TL olan hostingler veya bedava hosting hizmeti veren yerler bulunsa da ihtiyaçlarınıza göre hosting için ayırdığınız bütçeyi yükseltmeniz gerekebilir. Özellikle bir şirket veya kuruluş kapsamında internet sitesi projesine girişiyorsanız, yıllık olarak hostinglere yüksek fiyatlar ödemeniz söz konusu olabilir. Yine de ortalama ihtiyaçları karşılayan ve popüler kullanımı olan hostinglerin ücretleri yıllık bazda değerlendirildiğinde ortalama olarak 30 Türk Lirası ile 60 Türk Lirası arasında değişmektedir. Bu fiyattaki değişikliğe sebep olan etkenlerden bazıları ise disk alanı, aylık trafik kapasitesi, bulundurabileceğiniz alt domain sayısı ve e-mail hesabı sınırı gibi faktörlerdir.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!