Blog Açmak için 2019 Rehberi Tüm Detaylar

Ocak 5, 2017

İnternetin yaygınlaşması ve insanların kendini sanal ortamda anlatmayı tercih etmesi ile blog açmak, site açmak ciddi anlamda yaygınlaştı. Dijital ortamda ağırlıklı olarak haber siteleri, sosyal medya ve ticaret sitelerini ziyaret ediyor olsak da; kendi yeteneklerimizi sunabileceğimiz veya bilgi birikimimizi insanlara aktarabileceğimiz bir internet sitesi edinmemiz de mümkün. İstediğiniz özellikleri ve tamamen kişisel isteklerinizi yansıtacak olan bir site açmanız sonucunda, tamamen kendi bilgi birikiminizi ve paylaşımlarınızı takipçilerinize sunacak bir alan edinebilirsiniz.

Blog siteleri; insanların belli paylaşımlarda bulunduğu, kendi yazılarını veya kendi yeteneklerini farklı insanlara sunduğu internet siteleridir. Standart web sitelerden farklı olarak kişisel blog sitelerinde; site sahibinin isim soyismini taşıyan, kendiyle bütünleşmiş bir ibare kullanılan veya vereceği bilgilerle bağdaştırılacak bir domain (alan adı) seçimi yapılmaktadır.
Blog açmak

Kişisel bloglarda isim seçilirken genellikle, kişinin ismi ve soyismi tercih edilmektedir. Bir enstrüman konusunda uzmanlaşmışsanız, bu konuda insanlara birikimlerinizi sunabilir, video ve fotoğraf desteğiyle en iyi eğitimleri vermeyi amaçlayabilirsiniz. Yazar yönünüzü konuşturmak ve kendi kaleminizden olayları değerlendirmek veya içinizden geçenleri karalamak istediğiniz ve insanların kolaylıkla ulaşmasını sağlamak içinde, kişisel blog siteleri açmaya başvurabilirsiniz. Her türlü kişisel isteklerinizi değerlendirebileceğiniz ve sitenizi bilen herkesin sizi takip edebileceği, tamamen size özel bir web sitesi edindiğiniz zaman, blog sahibi olduğunuz anlamına gelecektir.

Peki, kişisel blog veya direkt olarak blog sitesi nasıl açılır? Herkes birkaç adımla blog sahibi olabilir. Dilerseniz, blog açmak için gerekli olan ekipmanlara/gereksinimlere göz atalım.

Blog Açmak İçin Ne Gerekli? Blog Nasıl Açılır?

Şimdi blog açmamız için domain, hosting gibi temel iki gereksinimiz var. Bu işlemlerin hepsini toplam aylık $1’a nasıl yapabileceğinizi en iyi hosting firmasından hosting alarak videoda anlattım. Video’da baştan sonuna kadar sıfırdan bir site nasıl kurulur öğrenebilir, tüm aşamalarını takip edebilirsiniz. Resimle anlatımdan çok daha iyi olduğunu düşünüyorum.  Arkadaşlar kafanız hiç karışmasın. Tek yapmanız gereken videoyu izleyerek adım adım blog açmak için gerekenleri yapmak.  

DOMAİN (Alan Adı) İşlemleri

Blog açmak - Domain

Blog sitesi açmak için, ilk olarak isim belirlemeniz gerekir. Yani sitenizin adını bulmalısınız. Bu isminiz ve soyadınız olabileceği gibi akla kolay gelen basit bir kelimede olabilir. Kişisel blog açacak kişilerin çoğu zaman isim soyisim kullandığından bahsetmiştik. Domain satışı yapan sitelerden güvendiğiniz veya beğendiğiniz birisiyle anlaşarak, bir adet domain alabilirsiniz.

Bu aşamada ben size 10 yıllık deneyimlerim sonucunda GOdaddy firmasını tavsiye ediriyorum. Bunun bir çok sebebi bulunmakta aslında. Godaddy hakkında detaylara Godaddy sayfasından ulaşabilirsiniz.  Bu firmanın ne kadar kaliteli olduğunu hizmet verdiği müşteri sayısından kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Şuanda Godaddy dünya’da 65.000.000 domain barındırılmaktadır. Türkçe destek, domain güvenilirliği, en ucuz fiyat gibi firmanın bir çok özelliği bulunmakta.

 Bu firmadan domain alma işlemini yukarıda paylaştığım VİDEO’da detaylı bir şekilde anlattım izlemenizi tavsiye ediyorum. Hostunuzu ve domaininizi hatasız bir şekilde alabilir 25 Dakika içinde sitenizi açabilirsiniz.  Veya aşağıdaki kampanya linkinden domain ve hostunuzu Aylık/$1‘a alabilirsiniz. Arkadaşlar sadece domain demiyorum dikkat edin. Domain ve Host sadece Aylık/$1 geliyor bu kampanya ile.

Aylık 1$'a Host + Domain Kampanyası
Bu kampanyayı ile 1 yıllık Godaddy hosting paketini + ÜCRETSİZ domaininizi sadece Aylık/$1 ödeyerek alabileceksiniz. Yapmanız gereken linke tıklamak ve kampanya sayfasından işleme devam etmek.Bu aşamayı videoda izleyebilirsiniz.
Aylık 1$'a Host + Domain Kampanyası
Bu kampanyayı ile 1 yıllık Godaddy hosting paketini + ÜCRETSİZ domaininizi sadece Aylık/$1 ödeyerek alabileceksiniz. Yapmanız gereken linke tıklamak ve kampanya sayfasından işleme devam etmek.Bu aşamayı videoda izleyebilirsiniz.

Domaininizi seçerken; www.isimsoyisim.com veya www.isimsoyisim.net şeklinde seçilmesi durumunda, hem akılda kalıcı olur, hem de insanların sizi daha iyi tanımasını sağlayabilirsiniz. Ancak, bu şekilde bir seçim şart değil. Domain seçiminde gerekli olan akılda kalma ve kolay hatırlanma ilkesini göz önünde bulundurmanızla birlikte, istediğiniz alan adını seçebilirsiniz. Blog açmak için ihtiyacımız olan diğer şey hostingdir. Şimdi gelin bu aşamayı dünyanın en iyi hosting firması ile nasıl alıncağını inceleyelim.

Hosting (Web Alanı) İşlemleri

Blog açmak - Hosting

Alan adını satın aldıktan sonra, gerekli olan ikinci gereksinim ise; hostingdir. Kişisel blog açacaksanız, web hosting sizlere yeterlidir. Web hosting, hosting kiralaması yapan tüm firmalarda bulunan bir hizmettir. Oldukça uygun fiyatlara sahip olabileceğiniz web hosting, sitenizin tüm dosyalarını ve veri aktarımını sağlayacak olan makineye verilen isimdir. Bir adet bilgisayar düşünün ve bu bilgisayara bağlanmış birçok internet sitesinin, aynı anda hizmet verdiğini hayal edin.

Web hosting, tam olarak bu mantıkta çalışmaktadır. Kişisel bilgisayarınızı, 24 saat açık kalamayacağı ve internet hızının düşük olacağını hesaba katarsak; hosting olarak kullanmanız imkan dışıdır. Bu nedenle uygun fiyata, hosting firmalarından bir adet web hosting kiralama işlemi gerçekleştirmeniz daha sağlıklı olacaktır.
Domain ve hosting satın alımından sonra, son olarak; blogunuza uygun olan ücretli veya ücretsiz olarak sunulan WordPress tabanlı bir tema seçimi olacaktır. Kişisel bloglarda, Anasayfa, Hakkında, Blog ve İletişim bölümleri kesinlikle olması gerekir. Buna uyumlu olarak, sade ve kaliteli bir tema seçimini, WordPress temalar arasından seçebilirsiniz. İlk etapta ücretli olması şart değil. Ücretsiz olarak bir WP tema edinebilirsiniz.

Tüm bu gereksinimleri edindikten sonra, blog açmak için gerekli diğer adıma geçebilirsiniz.

Blog Nasıl Açılır? (Hosting ve Domaini Birbirine Bağlamak)

Blog sitesi kurmak için, ilk olarak domaininizi, hosting şirketinin vermiş olduğu bilgilerle birlikte, makinenize yönlendirmeniz gerekir. Buna NameServer adı verilmektedir. NS adreslerini, domain aldığınız firmadan kullanıcı paneline giriş yaparak, domainleri yönet alanından NS adresleri bölümüne girip, hosting firmasının verdiği bilgilerle NS1 ve NS2 olarak doldurmanız ve değişiklikleri kaydetmeniz gerekir. NS’lerin oturması 1 günü bulabilir. 1 gün sonra, siteniz artık açık halde olacaktır. Daha sonra, internet sitenizin kurulu olduğu hostinginize ulaşacağınız bir FTP programı yardımıyla, tema ve site dosyalarını aktarmanız gerekecektir. Bu iş için, FireZilla veya CuteFTP gibi programlardan birisini ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Tüm teknik işlemleri bitirdiğimizde artık blog açmak için son adım olan içerik ve tema ayarlarını yapmak gerekiyor.

Blog İçeriği ve Tema Ayarları

Daha sonra, yine hosting firmasının yüksek ihtimalle mail olarak sizlere ilettiği bilgileri programdaki ilgili alanlara girerek, site dosyalarını ve tema dosyalarını kurmanız gerekecektir. Kurulumun ardından, siteniz açılmış olacak. Daha sonra, www.siteadi.com/wp-admin paneline giriş yaparak, temanızla ilgili ayarlamaları, düzenlemeleri ve içerik girme gibi işlemleri yürütebilirsiniz. Siteniz artık aktif.

Peki, blog sitenin avantajları nelerdir? İnsanlar neden blog site kurma gereksinimi duyarlar? İsterseniz bu konuya göz atalım.

Blog Açmak size ne gibi ajantajlar sağlar?

Blog site açmanın birçok avantajı vardır. Bunlar; hem maddi anlamda, hem de manevi açıdan avantajlardır.

#Blog site sahibi olmanız, kendi yeteneklerinizi ispatlamanız için bir alan oluşturmanıza yarar.

#Kendi kurumsal benliğinizi ortaya koyarak, insanların bilgilerinizden yararlanmasını sağlar.

#İnsanların kendi benliklerini oluşturmaları için büyük etkiye sahiptir.
Sitenizi sürekli güncel tutarak, tanınmanız ve iyi işler çıkartmanız olağandır.

#Sitenizi geliştirip güncel tutarak, hit sayısının artmasıyla birlikte reklam verecek olan firmaların sizlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

#Google AdSense hesabınız varsa ve sitenizi bu hesaba bağlarsanız, Google tarafından verilecek olan reklamlara tıklanma başına gelir elde edebilirsiniz.

#Eğer isim soyisim tarzında bir site ismi seçmezseniz; sitenizi ilerde satarak, toplu gelir elde edebilirsiniz.

#Çevrenizde ciddi bir tanınmışlık ve kendini ispatlama yolunda dev bir adım atabilirsiniz.

#Bilgi paylaştıkça çoğalır atasözünü, bilgilerinizi blog sitenizde paylaşarak gerçekleştirebilirsiniz.

Hem manevi açıdan insanların kendi benliklerini ortaya koymaları, kendini ispatlama isteklerini gerçekleştirmeleri gibi unsurları sağlayacak olan blog siteler, hem de maddi konuda insanlara gelir elde etme fırsatı vermektedir. Blog açmak size sadece başarılı bir web sitesi sahibi olmanızı değil, her konuda maddi gelire ulaşmanızı sağlayacaktır. Web sitesi nasıl yapılır konusunda genel bilgiler umarım işinize yaramıştır.

Doğru bir seçim, profesyonel olduğunu konunun üzerinde çalışmalar sürdürmenizle birlikte, başarı kaçınılmaz olacaktır. Başarıyla birlikte, hem reklam firmaları ve siteleri, hem de Google AdSense üzerinden ciddi gelirler elde etmeniz muhtemel olacaktır.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!