İnternet Sitesinden Ne Kadar Para Kazanılır?

Temmuz 7, 2017

Sosyal medya ve internetin kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber birçok internet kullanıcısı, internetten nasıl para kazanıldığını öğrenmiş durumda. Hemen herkesin kafasında web site kurarak, blog açarak, youtube kanalı oluşturarak veya instagram üzerinden satış yaparak para kazanmak gibi gelir elde etme yöntemleri bulunuyor. Bu kadar çok iş alanı olmasından dolayı haliyle insanlar “İnternet sitesinden ne kadar para kazanılır?” diye sormadan edemiyor. Bu yazıda farklı gelir elde etme opsiyonlarının kazanç aralıklarına ve yöntemlerine göz gezdirebilirsiniz.

İnternet sitesinden kazandığınız veya kazanacağınız paranın miktarı bir çok faktöre göre değişir. Yani sitede bulunan içerik miktarı, reklamların yerleşimi ve bunlara bağlı olarak gelişen site trafiği, internet sitesinden elde edilen gelirin en önemli belirleyicisidir. Bunu örnekler üzerinden inceleyerek daha kolay anlayabiliriz. Ancak konuya giriş yapmadan önce aklınıza site açarken ücretsiz sistemlerden faydalanabilir miyim? Bedava hosting kullansam olur mu gibi sorular gelebilir. Özellikle bedava hosting konusunda yazdığım yazıyı okumadan karar vermeyin derim.

internet sitesinden para kazanmak

İki adet web site düşünelim. Birisinin sahibi Işık diğerinin sahibi ise Yasemin olsun. Işık, sitesini tek başına yönetiyor; her gün 2 veya 3 adet içerik girişi yapıyor; sosyal medya üzerinden sitesinin tanıtımını yapıyor. Işığın sitesi günlük ortalama 300 tekil hit (ziyaret) alıyor. Bir aydaki gün sayısı ile çarptığımızda ışık aylık tekil olarak 9000 ziyaret alıyor. Bu sonuç tek başına yönetilen bir web sitesi için hiç fena değil. Fakat bir de Yasemin’e bakalım. Yasemin, sitesi için 4 ekip arkadaşından yardım alıyor. Bu 4 kişi, Yasemin ile beraber içerik girişinde bulunuyorlar. Günlük ortalama 20 adet içerik girilen internet sitesi, kısa sürede büyüyor. Backlink ve tanıtım yazısı çalışmaları yapan Yasemin, sitesinin Google’da ilk sayfalara kısa sürede ulaştığını fark ediyor. Aylık 50.000 tekil ziyarete ulaşan Yasemin, sitesinden gelir elde etmeyi planlıyor.

Şimdi elimizdeki iki durumu dikkatlice inceleyelim. Işık, tek başına kısıtlı sürede belirli miktarda içerik giriyor; Yasemin ise arkasındaki ekiple neredeyse profesyonel bir özveriyle çalışıyor. Bu durumda hangisinin daha çok gelir elde etme potansiyelinin bulunduğunu tahmin etmek zor değil. Bu durumda elbette Yasemin ve arkadaşları, internet sitesinden daha çok para kazanacaktır.

Peki internet sitesinden ne kadar para kazanılacağını etkileyen faktörler nelerdir?

Yasemin örneğine dönersek, Işığa göre daha çok içerik girmesinin yanı sıra backlink ve tanıtım yazısı çalışmaları yapıldığını görüyoruz. Backlink ve tanıtım yazısı çalışmaları sayesinde siteye daha çok ziyaretçinin temas ettiği de bir gerçek. Giren kişi sayısı arttıkça, reklamlara tıklama oranı da aynı doğrultuda yükselecektir. Dolayısıyla internet sitesinden para kazanma planı kuran birisi veya bir ekip, sitedeki içeriklere ek olarak tanıtım ve sosyal medya işlerine de ağırlık vermeli. Aksi takdirde internet sitesi belirli bir noktaya kadar büyüyecek, o noktada kalacak ve üzücü bir düşüş yaşayacaktır. SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu olarak adlandırılan, web sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasına yardımcı olan kavram, site sahipleri ve görevlileri tarafından iyi öğrenilerek adımlar ona göre atılmalıdır.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!