Site Nasıl Kurulur?

Kasım 8, 2016

Bilişim dünyasında hizmet vermek ve varlığınızı sürdürmek için, bir web sitesine ihtiyaç duyarsınız. İster kurumsal bir firma olun, isterseniz bireysel çalışmalar sergileyecek olun; web siteniz internetteki yeni yüzünüz olacaktır.

2018 Yılı için anlatım güncellenmiştir!

Birçok alanda, reklam veya Google üzerinden kazanç sağlamak için, belirlediğiniz sektörde veya projede varlık sergilemek için sahip olmanız gereken web sitesini ise; kendiniz kurmanız halinde, hem müdahale etme konusunda başarı elde edebilir, hem de güvenilir ve sorunsuz bir siteye kavuşabilirsiniz. Şimdi sizlere site nasıl kurulur sorusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Başlamadan Önce...
Bu yazımızda ADIM ADIM BİR WEB SİTESİ NASIL AÇILIR, NASIL KURULUR resimlerle anlatmaya çalıştık. Yazının sonunda sizinde www. ile başlayan bir web siteniz olacak.

Site nasıl kurulur – Nelere ihtiyaç var?

Bir web site açmadan önce, sahip olmanız gereken şeyler vardır. Bunlar; Domain (alan adı) ve Hosting hizmetidir.
Sitemizde en iyi hosting firmalarını inceleyebilirsiniz.

 Domain Nedir? 

Domain; Türkçe karşılığı olarak alan adı; internet sitenizin ismi anlamına gelmektedir. Örneğin; Google Şirketinin sahip olduğu domain, www.google.com‘dur. Yani “Google” ismi burada alan adını ifade etmektedir. Domain’i satın aldıktan sonra, süresini uzattığınız sürece sizde kalır. Domain bilgilerine ise; aldığınız firmada yer alan Whois bölümünden ulaşabilirsiniz. Bir Domain, yalnızca bir kişi tarafından satın alınabilir.

 Hosting Nedir? 

Hosting; bir web sitesi açmak için gerekli olan tüm dosyalar ve dökümanların barınması gereken bir alana ihtiyacınız vardır. Hosting Firmalarında yer alan sunucular (makineler) içerisinde sizler için ayrılan kısma, Hosting denilmektedir. Bir sunucuda, birden fazla hosting bulunabilir. Yani herhangi bir siteyle aynı makinede, sizin sitenizde barınabilir.

Bir web sitesi açmak için gerekli olan 2 temel hizmetin sonucunda, -ki bunlar; domain ve hosting- sitenizi açmak için adımlara başlayabilirsiniz. Dilerseniz şimdi; bir site nasıl kurulur bunun için gerekli olan yolu, adım adım inceleyelim:

Domain Nasıl ve Nereden Alınır?

Domain ve hosting satın almak için, ülkemizde hizmet veren birçok firma bulunmaktadır. Ancak dünya çapında bilinen ve dünyanın en iyi hosting firması olduğunu ispatlayan GoDaddy, bu konuda başarılıdır. Özellikle Türkçe dil desteği ve Türkçe dilinde destek veren çağrı merkezinden sonra Türkiye’nin en iyi firması diyebiliriz. Dünya’da 62 milyonun üzerinde alan adına hizmet sağlaması da, ne kadar kaliteli ve dünya devi olmanın hakkını verdiğini kanıtlar niteliktedir. Domainlerinizi GoDaddy üzerinden alacağınız zamanlarda, kupon ve indirim kodlarını da sorunsuzca kullanabileceğiniz gibi; zaman zaman sunulan eşsiz fırsatlar ve büyük indirimlerden de faydalanabilirsiniz. Öyle ki; firmadan satın alacağınız Domain ve Hosting’i, yaptığı kampanya dahilinde 20$ gibi düşük bir fiyatla satın alabilirsiniz. Bunun için son kampanyaları Godaddy promosyon kodu sayfasından takip edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra; destek konusunda da Türk firmalarından daha kaliteli ve etkili çözümler üreterek, 7/24 ulaşabileceğiniz bir çağrı merkezine sahiptir.

Bu anlatımda domain ve host alımını Godaddy firması üzerinden anlatacağım. Burada asıl amaç ilk defa site kuracak arkadaşların sorunsuz bir hizmetle karşılaşmalarını sağlamaktır.

Yazıyı okumak istemiyorsanız. Videomuzu izleyerek site nasıl kurulur tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz. Ancak 2018 yılında godaddy sadece üye olurken ki 4 adımı değiştirdi.  O adımları aşağıdaki RESİMLERDE güncelledim. Geri kalan herşey aynı, videoda anlatıldığı gibi. 

Domain ve Hosting Alma İşlemi

Godaddy firmasından Aylık $1,5 ödeyerek hem hostumuzu hem de domainimizi almak için Godaddy firmasının özel indiriminden yararlanacağız.

1) Bunun için aşağıdaki kampanya koduna tıklayarak indirimin aktif olduğu sayfaya gidiyoruz.

Aylık 1,5$'a Domain + Hosting Kampanyası
Bu kampanyayı kullanarak 1 yıllık Godaddy hosting paketini + ÜCRETSİZ domaininizi sadece Aylık/$1,5 ödeyerek alabileceksiniz. Tek yapmanız gereken linke tıklamak ve kampanya sayfasından işleme devam etmek
Aylık 1,5$'a Domain + Hosting Kampanyası
Bu kampanyayı kullanarak 1 yıllık Godaddy hosting paketini + ÜCRETSİZ domaininizi sadece Aylık/$1,5 ödeyerek alabileceksiniz. Tek yapmanız gereken linke tıklamak ve kampanya sayfasından işleme devam etmek

2) Yukarıdaki linke tıkladığınızda aşağıdaki sayfa açılacaktır. Bu sayfa yukarıda bahsettiğim kampanya sayfasıdır. Bu aşama ile site nasıl kurulur anlatmaya başlıyorum.

Site nasıl kurulur - godaddy

Gördüğünüz gibi kampanya şuanki kur ile aylık 7.99 TL ye geliyor. Yani 1.5 dolar kadar. Bu sayfada indirimin bozulmaması için EKONOMİK paketi seçiyoruz.

NOT: Ekonomik diyip geçmeyin kesinlikle. Bu paket bir çok firmanın verdiği lüks pakete eşit özellikte. Sınırsız Bant genişliği (yani istediğiniz kadar ziyaretçi girebilir), 100 GB alan (yaklaşık 100.000 resim atsanız da dolmayan bir depo alanı demek), DDOS koruması (hacker saldırılarına karşı site koruması), Ücretsiz Alan adı yani domain vermesi, Tek Tıkla Site Kurulumu (Bu kısmı anlatacağım, çok muhteşem bir özellik)

3) Açılan sayfadan “İstediğiniz alan adını buraya yazın” yazan alana sahip olmak istediğiniz alan adınızı yani domaininizi yazın. Bu anlatımda kullanacağım domain “yenialanadim” domaini olacaktır. Yani tüm işlerimiz bittiğinde www.yenialanadim.com şeklinde bir siteye sahip olacağım. Domaininize karar verdikten sonra “ARAMA” butonuna tıklayın.

site nasıl kurulur godaddy2

4) Eğer sahip olmak istediğiniz domain kimse tarafından alınmamış ise aşağıdaki gibi bir yazı ile karşılaşacaksınız.
Yani domaininizi alabilirsiniz. Eğer domaininiz başkası tarafından alınmış ise “.…..kullanılamaz. Lütfen tekrar deneyin.” Şeklinde bir uyarı alacaksınız. Yapmanız gereken tekrar başka bir domain ismi denemek olacaktır. Taki aşağıdaki resimdeki gibi “EVET” yazısını görene dek. Seçtiğiniz domain kullanılabilinir ise “Seçin ve Devam Edin” butonundan devam ediniz.

5) Bundan sonraki aşamada ödeme yapacağınız ürünleri göreceksiniz. Sizinde gördüğünüz gibi Cpanel ile Ekonomik Linux Barındırma %60 indirimli olarak ve seçtiğiniz domaininiz %100 indirimli olarak ödeme alanına yansımış. Aşağıdaki alanları hiç değiştirmeden “Hesap Oluştur” butonuna tıklayıp devam ediyoruz. TOPLAM: 113.76 TL gibi bir rakam çıkacaktır.

2. Bölüm: Burayı arttırarak hostunuzu 2 veya 3 yıllık alabilirsiniz. Tabi fiyat ona göre artacaktır.
3. Bölüm: Domain sürenizi yine aynı hostunuz gibi 2 veya 3 yıllık arttırabilirsiniz.
4. Bölüm: Fiyat kısmı, burası hiç bir şeyi değiştirmediğiniz takdirde 113,67 TL olmalı.
1. Bölüm: Buraya tıklayarak hesabımızı oluşturuyoruz.

site nasıl kurulur son aşama

6) Godaddy firmasına ilk defa üye olacağımız için aşağıdaki bilgileri doldurup “Hesap Oluştur” butonuna tıklıyoruz. Bu bölüm sizin Godaddy hesabınıza giriş yaparken kullanacağınız bilgilerdir.

E-posta: Domain veya hostinginiz ile bilgilerin geleceği mail adresiniz
Username: Godaddy hesabınıza girişte yazacağınız kullanıcı ismi
Password: Hesabınıza giriş yaparken kullanacağınız şifre (En az 8 karakter, büyük harf, küçük harf, rakam içeren bir şifre olmalı)
PIN: Birbirini tekrar etmeyen rakamlardan oluşan 4 harfli bir şifre diyebiliriz. Müşteri hizmetleri ile online görüşmede sorulabiliyor.

7) Daha sonra açılan sayfada Fatura Bilgileri bölümünü doğru bir şekilde dolduruyoruz. “Kaydet” tuşuna basıyoruz.

8) Ödeme Bilgileri bölümüne Kredi kartı bilgilerinizi yazıyorsunuz. Herhangi bir ayarı değiştirmeden “Kaydet” butonuna tıklayıp Domain ve Host alma işlemini bitiyoruz. Bu işlemlerin sonunda site nasıl kurulur sorusunun ilk aşaması olan domain ve host alma işini yapmış oluyoruz.

Site Nasıl Kurulur : WordPress mi Forum mu?

Şimdi domainimizi ve hostumuzu aldık. Ancak domaine girdiğinizde siteniz açılmayacaktır. Sitenizin nameserver ayarlarını yapıp, sitenin içine kullanmak istediğiniz scripti (yani forum mu açmak istiyorsunuz? blog açmak istiyorsunuz?) yükleyinceye kadar da açılmayacak zaten.

Ben dünya’da en fazla kullanılan scrpit olan ve benim de bu sitede kullandığım WordPress‘i yükleyeceğim. Site nasıl kurulur sorusunu yabancı sitelerde sorduğumuzda, ilk alacağımız cevap wordpress ile olacaktır. İnternet üzerinde olan sitelerin, blogların %80’i bu scpirti site kurmak için kullanmaktadır.

1. Adım: NAMESERVER’ları Yönlendirmek.

Bu aşama domain ile hostu birbirine bağlama aşaması. Fazla detaya girmeye gerek yok zaten videoda 11. Dk 58. saniye‘den sonraki bölümde anlattım. Godaddy’de bu işlem çok basit herşey otomatik olarak sizin yerinize yapılıyor aslında. Bu aşamadan sonra tek tıkla wordpress’imizi sitemize kurup siteyi kullanmaya başlayacağız.

2. Adım: WORDPRESS’i Sitemize Kurmak

Bu aşama için godaddy hosting panelimize giriş yapmamız gerekli. Ücretsiz hosting almadığımızdan bu hizmetteki tüm ayarları istediğimiz gibi kontrol edebiliriz. Yukarıdaki video’da 15. Dk. 38. saniye’den sonra bu bölümde detaylı olarak anlatılmıştır.

Site Açıldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Hosting ve domain işlemlerimizi halledip WordPress’imizi de kurduktan sonra; sitemiz için düzenlemeler yapmaya ve ilerlemeye başlayabiliriz. Şimdi sitemizin açılmasının ardından, ilk olarak sitemizin yönetici paneline girmemiz gerekecektir. Bunun için ise; www.siteadiniz.com/wp-admin adresini kullanabilirsiniz. Yani sitenizin girişinin sonuna ekleyeceğiniz ‘ wp-admin’ kelimesi sizi site giriş alanına yönlendirecektir. Daha önce oluşturduğunuz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek, WordPress yönetim paneline giriş yapabilirsiniz. Sitenizle ilgili yapacağınız tüm değişiklikleri bu alandan takip edeceksiniz.

site kurma wordpress girişi

Bu alana giriş yaptıktan sonra, içerik girme, resim/fotoğraf ekleme, sitemizin sekmelerini ayarlama, siteye reklam ekleme, site temasını düzenleme, siteyle ilgili ayarları yapma, siteye eklenti kurma, wordpress güncelleme gibi aklınıza gelebilecek bütün işlemleri yapacaksınız. Bu alanı kurcalayarak, ilk etapta dilediğiniz tüm özellikleri kullanabilir, istediğiniz her türlü değişikliği ve farklılaşmayı gerçekleştirebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra, karşınıza şu şekilde bir sayfa gelecektir.

wordpress arayüzü

Yukarıda yer alan resme baktığımız zaman, bir site için gerekli olan her şeyi görebilirsiniz. Bu alanda yer alan ‘Yazılar’ sekmesinden ‘Yeni Ekle’ bölümüne basarak yeni yazınızı ekleyebilir,  ‘Eklentiler’ sekmesine tıklayarak, ‘Yeni Ekle’ bölümüne basıp, sorunsuzca yeni eklentiler indirebilir, kurabilir ve ayarlarınızı yapabilirsiniz. Aynı şekilde ‘Görünüm’ sekmesine basarak, ‘Temalar’ alanına tıklayıp, burada ücretli veya ücretsiz olarak tüm temalara erişebilir, indirip kurabilirsiniz. Sitenizi özelleştireceğiniz her şeyi bu bölümde bulabilirsiniz. ‘Kullanıcılar’ bölümünden editöre ekleyebilir, mevcutları silebilirsiniz. Ayarlar ve diğer tüm sekmelerden de, işinize yarayacak birçok düzenleme işlemine ulaşabilirsiniz.

 Site Kurma İşleminden Sonra Yüklenmesi Gereken Eklentiler

Siteyi açtıktan sonra, ilk olarak ‘All in One SEO’, ‘Jetpack, ‘WP-Optimize’, ‘WP Performance Score Booster’, ‘Akismet’ ve ‘Magee Shortcodes’ eklentilerini edinmeniz gerekmektedir. Bu eklentiler, sitenizde sizlere yardımcı olacak ve kullandığınız zaman sitenize fayda sağlayacak, daha iyi analiz ve daha kolay işlemler yapmanıza fırsatlar sunacaktır. Tamamının açıklaması eklentilerin yanında yer alırken; farklı eklentilerinde açıklamalarına ve ne işe yaradığına bakarak, sitenizi kullanım amacınıza göre özelleştirebilirsiniz.

Sitenizi Google’da Görünür Yapmak

Sitenizi Google’da görünür yapmak için; https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html adresine giriş yapmanız gerekecektir. Bu siteye giriş yaptıktan sonra, sizlere Türkçe olarak direktifler sunacaktır. Bu alanda, site adresinizi (URL) ve Yorumlar (Keywords, Anahtar Kelimeler) bölümlerini doldurarak, kısa bir işlemle sonuca ulaşabilirsiniz.

web siteyi google'a ekleme

Bu işlemle birlikte, bazı tanınmış ve büyük sitelerde sitenizin açıldığına dair kısa yazılar, aynı şekilde; sitenizin içeriğine de birkaç içerik ve özgün yazı eklemenizin ardından, siteniz görünür olacaktır. Sitenizin index alması ilk etapta biraz zaman alabileceği gibi; siteniz geliştikçe ve daha fazla güncel tutup, özgün içerikler girdikçe sizlere faydası fazla olacaktır. Sitenize her zaman özgün yazılar ekleyip, forumlarda tanıtım ve farklı sitelerden de tanıtım yazıları vererek, daha tanınır hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz. SEO ayarlarınızı, anahtar kelime ve hedef kitle seçiminizi iyi yapmanızla birlikte, site nasıl kurulur aşamasından nasıl sitemden para kazanabilirim sorusunu soracaksınız. Bunun için Google AdSense üzerinden reklamlar alarak, para kazanmaya kadar gidecek bir serüvene adım atmış olacaksınız.

Bu işlemlerin sonunda artık sizinde siteniz google’da görünmeye başlayacaktır. Web sitesi nasıl yapılır konusuyla ilgili sorularınızı umarım cevaplamışımdır.

 Arkadaşlar, anlatım ile ilgili sorunu olan veya site açma, kurma aşamalarında problem yaşayan olursa konu altında yorum yazması yeterli. En kısa sürede cevaplamaya çalışacağım. 

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!