Blog mu Youtube Kanalı mı Açmak Mantıklı?

Temmuz 8, 2017

İnternetten para kazanmak, gün geçtikçe kolaylaşıyor. Kimi insanlar, blog açma veya youtube kanalı açma gibi işlerle hobi olarak ilgilense de çoğunluk, youtube kanalı oluşturmaya veya blog açmaya başlarken para kazanma hayali kuruyor. İyi haber şu ki, söz konusu insanlar boşa kürek çekmiyor. Yani onlarca internetten para kazanma sistemi var ve bu yazıda ele aldığımız her iki opsiyon da para kazanmaya el verişli fakat bu, bizi ikinci bir soruyla karşı karşıya getiriyor: Blog mu Youtube kanalı mı açmalı? Bu sorunun elbette tek bir cevabı var. Kafanızdaki soru işaretleri gidermek adına konuyu detaylı bir şekilde aydınlatacağız.

blog mu youtube mu

Youtube kanalı açmak veya blog kurmak yani site kurmak, firmaların veya markaların stratejilerini yayabilecekleri maksimum kitleye ulaştırmak için kullanabileceği iki etkili projedir. Amatör blog yazarları yani bloggerlar, Youtube üzerinden yayın yapan güzellik kanalları veya dijital pazarlama konusunda deneyimli kişiler… Tüm bu insanlar kendilerini tanıtmak ve kitlelere ulaşmak için söz konusu iki aracı kullanıyor.

Birçok tanınmış blog yazarı ve vlogger açısından, bu iki araç gelir elde etme kaynağıdır. Çok sayıda görüntülenme alan Youtube kanallarını veya bir yazısının altında binlerce kişinin yaptığı yorumlar bulunan blog sitelerini kendiniz de görebilirsiniz. Tüm bunların yanında hangisini seçeceğinize nasıl karar vereceğinizden emin değilseniz, bu yazı size yardımcı olacak. İlk karar vermeniz gereken, hangi iletişim türünün size uygun olduğudur.

Blog veya Youtube: İdeal bir seçim olsa bile sizin kararınız!

İki araçtan birisi, diğerinden daha avantajlı fakat buna rağmen seçim sizindir. İnsanlarla iletişim türünüz, ne yapmaktan hoşlandığınız; ikisi arasında seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır. Her ikisinin de artı eksi yönleri vardır. Karar vermeden önce bunları detaylıca gözden geçirmelisiniz.

Hangisi daha iyi? Blog mu Youtube kanalı mı açmalı?

Detaylara girmeden önce sorunun cevabını yapıştırmak istiyoruz. Kesinlikle blog! Cevabı öğrenen ve öncesinde Youtube kanalı açmayı düşünen okuyucular, kararlarından vazgeçmesinler. Daha önce söylediğimiz gibi seçim sizin fakat biz yine de blog açmanın artı yönlerine ve baskın taraflarına değinelim.

Kısa sürede yükselmek ve yoğun aranma hacmi kazanmak için tercihiniz: BLOG!

Blog açmak en basit haliyle, yazarın deneyimlerini, fikirlerini ve bilgi birikimini paylaşabileceği online platforma sahip olmak demektir. İnternet üzerindeki kullanıcılarla etkileşim kurmak için harika bir yöntemdir. İşletme sahiplerinin en büyük tercihi olmasının sebebi ise daha basit, daha etkili ve daha hızlı olmasıdır.

blog mu youtube kanalı mı

Blog açmak kolaydır ve bunu yapmak için teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur. WordPress, Blogger ve Tumblr gibi blog servislerini kullanarak hiçbir masraf ödemeden hayalinizdeki blog sayfalarına kavuşabilirsiniz. Veya en iyi hosting firması  ile gerçek bir host alıp sitenizi kurabilirsiniz. Youtube kanalı açmaktan farklı olduğu kadarıyla blog yazmak, donanımsal olarak yüksek şeyler gerektirmez. Kameraya ihtiyacınız yoktur ve sıradan bir bilgisayar ile internet bağlantısına sahip olmanız yeterlidir. Hatta toplamda 25 dakika alan blog açmak sanıldığı kadar zor değildir. Youtube kanalında yapmanız gerektiği gibi bloglarda sürekli rekabet etmek zorunda değilsinizdir.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!