Bedava Hosting Gerçekten Bedava mı?

Temmuz 10, 2017

İnternet sitesi kurma fikirlerinin yaygınlaşmasıyla beraber hosting ve domain firmaları, bunun bilincinde olup sanki kasıtlı olarak fiyat yükseltmesine başvuruyor gibi. Birçok kişi bunun farkında ve alternatif olarak bazı opsiyonları denemeye çalışıyor. Domain için henüz yaygın bir fikir olmasa da hosting maliyetini azaltmak için çoğu kişi, ücretsiz hosting hizmetlerinden yararlanmayı tercih ediyor. Bir işe başlarken belirlenen bütçeyi sürekli kısmak, o işin önüne engeller koymak demektir. Elbette ki hosting ücretini ödememek kulağa çok güzel geliyor. Fakat bu, gerçekten mantıklı mı? Bedava hosting servisleri kaliteli mi? Bedava hosting gerçekten bedava mı? İnsanlar, ücretsiz kelimesini duyduktan sonra akıllarına bu tip soruların gelmesi imkansıza dönüşüyor. Haksız da sayılmazlar. Ama gelin biz yine de şu ücretsiz hosting gerçekten bedava mı onu inceleyelim.

Bedava hosting kullanmanın kötü yanları

Bedava kelimesinin doğruluğunu incelemeden önce bu tip servislerin bazı kötü yanlarına değinmek gerekiyor. Bunlardan en yaygın olanı ise domain araklamak. Alan adınız, sizin internetteki eviniz veya şirketiniz gibidir. Eğer öyle hissetmiyorsanız en azından öyle olmalıdır. Bir kiracı, size ev aldığınız yerden ücretsiz arsa verir mi? Eğer verseydi, bundan kuşkulanmaz mıydınız? Bu iki cümle, bahsedilen tüm konuyla benzer ve alakalıdır. Sizlere bedava olarak temin edilen hizmeti almanız sonucunda, alan adınızın kötü niyetli kişiler tarafından çalındığını düşünün. Ne kadar da kötü bir hikaye değil mi? Bu gibi problemlerle karşılaşmak istemiyorsanız, bedava hosting hizmetlerinden faydalanmadan önce iki kez düşünün.

bedava hosting

Peki bedava hosting gerçekten bedava mı?

Gelelim yazımızın en temel sorusuna. Bu soruya kısaca cevap vermek gerekseydi cevap şu olurdu: Elbette hayır! Ama biz kısa kesmeyip, gelin bu sorunun inceliklerine inelim.

“Ücretsiz hosting, yiyebildiğiniz kadar açık büfe!” Harika bir başlık değil mi? İkinci kez düşündüğünüzde şüphe uyandırır. Bu tür başlıkların biraz daha mütevazı hale getirilmiş olanları da bir o kadar tehlikelidir. Ayrıca açık büfe vardır fakat hiçbir yerde sürekli olarak ücretsiz öğle yemeği yiyemezsiniz. Değil mi?

Yani bir düşünün. Neden bir işletme sunucular kurarak, masraflar ödeyerek, ekipteki her personelin maaşını ödeyerek, elektrik gibi sürekli aylık masrafları üzerine alarak size ücretsiz bir hizmet sağlasın? Bu hizmeti kullanmanız için neden sürekli sizi ikna etmeye çalışsın? Eleştirel düşünme konusunda anlaştıysak detaylara geçebiliriz. Tüm bunların birkaç sebebi var.

Öncelikle, bedava hosting kesinlikle bedava değildir. Bu, balık avlamak için kullanılan bir oltaya benzetilebilir. Bu servisler, zaman zaman size başka maliyetler çıkartırlar. Veya sitenizin her yerini reklam alanı olarak istedikleri gibi kullanırlar. Ya da kendilerine müşteri çekmek için sitenize zaman zaman pop-up eklerler. Tabi siz bu aşamalar ile uğraşmadan isterseniz direkt site nasıl kurulur sayfasına bir bakın derim.

Tüm bunların içerisinde en önemlisi ise, hiçbir zaman ücretsiz olmayacağıdır. Bazı servisler size ücretsiz olarak hosting sunacaklarını söylerler. Siteniz belirli kazanımlara ulaştığında ise emeğiniz boşa gitmesin diye sizden ücret talep ederler. Yani bedava hosting, sonradan ve aniden para ödeyebilmeyi göze almak demektir.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!