Web Sitesi Nasıl Yapılır? Sıfırdan Başlayanlar

İçerik

Çocukluk hayaliniz, iş gereği veya hobi olarak kullanabileceğiniz bir web sitesi kurmayı öğrenmeye ne dersiniz? Web sitesi nasıl yapılır sıfırdan başlayanlar için oldukça anlaşılır ve kolay kurulumlarla ilgili bilgiler vereceğimiz bu yazımızı bitirdiğiniz zaman, sizlerde kolay ve kullanışlı bir web sitesine sahip olabilecek donanıma ulaşabilirsiniz. Bir web site kurmak için, 3 ana ihtiyacınız olacaktır. Ancak, ücretsiz bir blog sitesine sahip olmak isterseniz, tamamen farklı bir yol izlemeniz gerekecektir. Sizlere ücretli ve profesyonel bir web site kuruluşundan bahsedeceğim.

Web sitesini sıfırdan kurmak için, ilk olarak bir alan adına sahip olmanız gerekmektedir. Alan adı, sitenizin ismini temsil edecek hizmettir. Bunu tanınmış hizmet sağlayıcılarından tedarik edebilirsiniz. Örneğin, Skype.com ‘da yer alan Skype, alan adı konumundadır. Sizlerde istediğiniz şekilde ve kullanılmayan bir kelime veya diziyi, alan adı olarak seçebilirsiniz. Alan adı satın aldıktan sonra, hosting ihtiyacınız doğacaktır. Hosting ise; sitenizin barınacağı, her türlü dosyanın, trafiğin ve kullanımın gerçekleşeceği sunucudur. Genelde web hosting olarak kiralanan bu makineler, üstün özelliklere ve hızlı internet bağlantılarına sahiptir. Bir adet hosting kiraladıktan sonra, sonra olarak web sitenizde kullanacağınız ücretli veya ücretsiz bir temaya sahip olmanız gerekecektir. İlk etapta ücretsiz olarak kullanıp, deneyebilirsiniz. Bunun için ise; WordPress oldukça iyi bir seçim olacaktır. Web sitesi nasıl yapılır sıfırdan başlayanlar için bu saydıklarıma sahip olmanız yeterli olacaktır.

web sitesi nasıl kurulur sıfırdan

Bu 3 ihtiyacınızı giderdikten sonra, ilk olarak alan adı aldığınız firmanın sitesine girip, kullanıcı panelinden nameserverları yönlendirmeniz gerekecektir. NameServerları ise; hosting makinenize yönlendireceksiniz. Hosting sağlayıcınızın sizlere vereceği bilgileri kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda seçeceğiniz hostingin önemli. Bu sebeple en iyi hosting seçimine dikkat ediniz. Daha sonra, siteniz oturduktan sonra, hosting makinenize bağlanarak, tema dosyalarınızı aktarıp, içerisinde kurmanız gerekecektir. Bu adımda, FileZilla programı sizlere yardımcı olabilir. Daha sonra, WordPress kuranlar için; siteadı.com/wp-admin üzerinden, sitenizle ilgili düzenlemeleri yaparak, bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

Site Nasıl Oluşturulur

Tüm gereksinimleri hallettikten sonra, geriye sitenizi düzenlemeniz kalacaktır. WP-Admin paneline girdikten sonra, sitenizle ilgili renklendirme, sütunlar, reklam yerleştirme, içerik girme gibi tüm işlemlerinizi bu bölümde yapacaksınız. CPanel gibi eklentilerin yer aldığı temalarda ise; işleyiş farklıdır. Ancak yeni başlayanlar için, WordPress tavsiye edilmektedir. Site nasıl oluşturulur veya blog açmak nasıl yapılır şeklinde gelecek bir soruya, deneyerek ve bazı videolu veya fotoğraflı konularla daha iyi anlaşılacak oluşturma aşamalarına göz atmaları gerektiği cevabını vermemiz uygun olacaktır.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır

Web tasarımı nasıl yapılır biraz farklı ve detaylı bir konudur. Programlama dillerine hakim olmanız ki bunlar; ASP, C#, C, C++, Php, JavaScript gibi dillerdir. Bunlardan birine veya birkaçına hakim olmanızla web tasarım konusunda oldukça sağlam işler çıkartabilirsiniz. Diğer şekilde; WordPress üzerinden oldukça rahat biçimde işlemlerinizi yürütmeniz sağlanmaktadır. Web sitesi nasıl yapılır sıfırdan başlayanlar için çok zor olmasa da, bilgisayara hakim olmanız gerektiren konular içermektedir. En iyi webmasterların, sıfırdan başlayarak bulundukları konuma geldiğini unutmayın.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit

Web Hosting

Web Hosting arayanlara uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli web hosting seçenekleri

Wordpress Hosting

Wordpress kullanıcıları için özel olarak ayarlanmış wordpress hosting paket seçenekleri

VPS Hosting

Dedicated sunucu almak yerine ucuz performansı yüksek sanal sunucu alternatifleri

Ucuz Hosting

Ucuz Hosting arayanlara uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli  web hosting seçenekleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir