Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Mart 6, 2017

Her ihtiyaca uygun bir web site kurmak mümkündür. Keyfi olarak, firmanız için veya herhangi bir amaç için bir web sitesi açmak için, web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevabına ulaşmanız gerekmektedir. İstediğiniz zamanlarda sorunsuz ve kolay şekilde web site kurmak için, sizlere en basit yoluyla kurulum için nelere ihtiyaç duyacağınızı ve kaliteli bir site için gerekli olan şartları sunacağız. Web sitesi kurmak için, temel olarak 3 şeye ihtiyaç duyarsınız; domin, en iyi hosting ve tema.

Web Sitesi Nasıl Yapılır Adım Adım

1.ADIM: Domain

Web sitesi nasıl yapılır

Domain, sitenizin ismini temsil edecek olan alan adıdır. Örnek vermek gerekirse; facebook.com adresi için ‘’Facebook’’ ibaresi alan adıdır ve .com uzantısıdır. Her internet sitesi kurmak isteyenin sahip olması gereken ilk şey domaindir. Domain sahibi olarak, yıllık belli ücretler ödemenizle birlikte, sitenizi sürekli açık tutabilirsiniz. Alan adı seçimi yaparken oldukça dikkatli davranmanız gerekir. Her zaman kullanacağınız, değiştirme şansınız olmadığı gibi; sizden başka kimsenin de siz aldıktan sonra satın alma şansı olmayacaktır. Domain, uzantısına ve firmaya göre farklı fiyatlandırmalara sahip olan bir hizmet olmasıyla birlikte, site nasıl kurulur öğrenmek için gerek olan temel taşların başında gelmektedir. Bu nedenle, domain ihtiyacınızı kaliteli bir firmadan, akılda kalıcı bir kelime ve firmanız veya amacınıza uygun olarak gidermeniz gerekmektedir.

2. Adım: Hosting

web sitesi yapımı - hostingDomain sahibi olmanızın ardından, sitenizin barınması ve 24 saat açık kalması için hosting hizmeti almanız gerekecektir. Web sitesi nasıl yapılır sorunuzun cevabında yer alan ikinci yapı taşı ise; hostingdir. Hosting; 24 saat açık olan, sitenizle ilgili her türlü dosyayı barındıran ve ulaşılmasını sağlayan makine veya makinenin bölünmüş bir kısmıdır. Genellikle sunucu makinelerinde birden fazla hosting barındırmak mümkündür. Normal şartlarda kendi bilgisayarınız üzerinden de açık tutabileceğiniz sitenizi hosting makinesiyle açık tutmanız, hem kullanıcıların daha hızlı ulaşımını, hem de daha uygun fiyata sorunsuz hizmetler almanızı sağlayacaktır. Bu hizmette, yine alacağınız firmaya ve makine özelliklerine göre farklı fiyatlandırmalara sahip olabilir. İlk kez web sitesi açanlar için web hosting oldukça ideal bir seçim olacağı gibi; maliyet konusunda da düşük bir seçimdir. Bu nedenle, siteniz yüksek hit almadığı ve kullanıcılara sorun yaşatmadığı sürece, giriş seviyesinde bir hosting işinizi görecektir. Bu konuda en iyi hosting firmaları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

3. Adım: Tema

Son olarak, siteniz için gerekli olan temaya sahip olmanızla birlikte, site açma konusunu tamamlamış olacaksınız. Tema konusunda birçok farklı yapı yer alırken; en sık kullanılan, ücretsiz ve açık kodlu olan WordPress tema işinizi görecektir. Ancak, daha profesyonel çalışmak isteyenler için, ücretsiz PHP veya diğer dillerle kodlanmış temalarda mümkündür. Gerek kullanım, gerekse ücretsiz temaları içermesi veya uygun fiyatlı kaliteli temalara sahip olması nedeniyle, WordPress’i ilk etapta tercih etmeniz sizlere fayda sağlayacaktır. WordPress tema sayesinde, daha kolay kurulum, istediğiniz zaman müdahale şansı ve herkesin anladığı bir yapı sizlere sunulacağı için, en az sorunla en verimli siteye sahip olabilirsiniz. Web site kurmak için bu 3 hizmete sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonrası ise; tamamen kurulum aşamalarından oluşmaktadır.

Web Sitesi Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Şimdi size nasıl web sitesi yapacağınızı hızlı bir şekilde resimlerle anlatmaya çalışayım. Bu anlatımda ilk önce hostingimizi seçip domainimizi ücretsiz olarak sonra seçeceğiz. Bu şekilde aylık sadece $1.5’a hem domainimizi hemde hostingimizi seçiyoruz.

İlk yapmanız gereken bu linkten kampanya sayfasına gitmeniz. Bu sayfada aşağıdaki gördüğünüz alana tıklayarak hosting bölümünden “Ekonomik” hosting olanı seçin.

Web sitesi nasıl yapılır resim

Bundan sonraki aşamada yapmanız gerekenleri aşağıdaki videoda çok detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım web sitesi nasıl yapılır sorusuna doğru cevabı bulmuşsunuzdur. Aklınıza takılan tüm soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!