Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Ekim 8, 2017

Web sitesi nasıl kurulur sorusunun cevabı için öncelikli olarak yapacağınız işlem, web sitesinin ismine karar vermektedir. Web sitesinin ismi, sitenin bir nevi markası olarak algılanmalıdır. Domain de denilen alan adı, seçimi oldukça zor bir konudur. Öncelikli olarak karar vereceğiniz konu alan adının seçimi olması gerekmektedir.

Web sitesi kurmaya karar veren bir kişi servis hizmetinin domain ismini belirledikten sonra yapacağı işlem ise hosting satın almaktır. Bunun içi ücretli hostinglerden satın alınacağı gibi, ücretsiz hosting hizmeti sağlayan firmalardan da faydalanabilirsiniz.

Web Sitesi Kurarken Hangi Adımlar İzlenir?

Bir web sitesi kurarken hangi adımlar izlenir sorusunda ilk etapta, yazımızın başında belirttiğimiz gibi domain ismini belirlemeniz önemli ölçüde yer işgal etmektedir. Domain ismini belirledikten sonra, web sitenizi kuracağınız bir hostinge ihtiyacınız vardır. Hosting için ücretli ya da ücretsiz hizmet veren firmalardan hizmet alabilirsiniz.

Web Sitesi Kurarken Seçilen Hosting Özellikleri Nelerdir?

Öncelikli olarak web sitenizi kurarken seçeceğiniz alt yapı özelliği oldukça önemlidir. Alt yapınızı seçerken kuracağınız sitenin, Linux ya da Windows tabanlı hostingde barındırma seçeneğini, web sitenizin tasarımına göre belirlemelisiniz. Eğer PhP dili ile çalışan bir alt yapı sistemi kurduysanız bunun için Linux sunucu seçmeni gerekmektedir. Eğer ASP tabanlı bir site tasarımı yaptıysanız bunun için Windows tabanlı bir web hosting seçimi yapmanız gerekmektedir. Web sitesini kurarken seçilen hosting özellikleri nelerdir sorusunun bir diğer cevabı ise, alacağınız hosting hizmetinin size sağlayacağı, aylık ve günlük trafik oranları, mail hesabı kapasitesi, toplam depolama boyutu gibi özelliklerdir.

Ayrıca subdomain adı verilen web sitesi yapısının da destekleniyor olması oldukça avantaj sağlayan, önemli bir ölçülendirmedir. Böylelikle hosting seçimi yapılırken seçilecek özellikler oldukça önemlidir.

Web sitesi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak, alan adını almış, tasarımını bitirmiş olduğunuz web sitenizi, hostinginize taşımanız gerekmektedir. Hostinginize taşımak için kullanacağınız üç yöntem vardır.

  • Dosya yöneticisinden ftp://ftp.siteadiniz.com adresini arama çubuğuna yazarak web hostinginizin ftp sunucusuna bağlanabilirsiniz. Bu oldukça uzun süren taşıma süresine sebep olur. Çok fazla terci edilen bir yöntem değildir.
  • CuteFTP ile beraber, dünya üzerinde oldukça fazla kullanılan bir ftp sunucu bağlantı programıdır. Bu program vasıtasıyla ftp sunucusuna bağlanabilir ve verileriniz hızlı bir şekilde sunucunuza atabilirsiniz.
  • FileZilla, dünyada FTP sunucu bağlantısında en fazla olarak kullanılan programdır. İlgili şifre ve ftp adresini yazarak oldukça hızlı ve güvenli bir şekilde bağlantınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Web Sitesi Kurarken Ne Kadar Ücret Harcanır?

Web sitesi kurulumunda harcanacak ücret, tamamıyla, kullanacağınız domainin uzantı durumu, kullanacağınız süre, seçeceğini hosting ve bu hostingin özellikleri, aynı zamanda hostingin özellikleri, güvenlik seçenekleri gibi pek çok seçenek, web sitesi kurarken ne kadar ücret harcanır sorusunun cevabını vermektedir.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!