Nasıl Bir Site Kurulur?

Ekim 8, 2017

Bir site sahibi olmak ve bu sitenizde, kendinize ait yazılar, fotoğraflar gibi paylaşımlar yapmak, günümüzde oldukça fazla tercih edilen ve hemen hemen pek çok farklı şekilde herkesin sahip olduğu bir durum haline gelmiştir.

Bir site nasıl kurulur sorusunun pek çok cevabı olacaktır. Bu yazımızda nelere sahip olmanız gerekecek olanlardan bahsedeceğiz.

Bir Site Kurulumunda Sahip Olmanız Gerekenler Nelerdir?

Bir site kurulumunda sahip olmanız gerekenler nelerdir sorusunun cevaplarını inceleyeceğimiz bu yazımızda, site kurulumu için öncelikli sahip olmanız gerekenlerden başlayalım.

  • Domain Nedir? Nasıl Sahip Olabilirsiniz? – Domain olarak bahsettiğimiz oldu, sitenizin adı olacak olan alan adı kavramıdır. Sitenizin herkes tarafından bilinilirliğini belirleyecek olan alan adı seçimi oldukça önemli ve zorlu bir süreçtir. Örneğin Google markasının alan adı www.google.com’dur. Sizin de sitenizin akılda kalmasını belirlemenizde seçeceğiniz alan adı, hem sitenizin konusunu, hem içeriğinizi hem de markanızı doğru yansıtmalıdır.
  • Hosting Nedir? Nasıl Sahip Olabilirsiniz? – Hosting ise, tasarımı bitmiş olan ve yayınlanmaya hazır olan sitenizi yayınlamanız için kullanacağınız barındırma alanıdır. Bu barındırma alanını satın alırken, sitenizin boyutu, gireceğiniz içeriğin boyutu, mail kullanım oranlarınız, sitenize yapılacak ziyaretlerin aylık değeri, kullanacak olursanız gerekli subdomain alanları, web sitenizin alt yapısında kullanacağınız Linux ya da Windows server’lar, tercih edeceğiniz barındırma alanını belirleyecek özellikleridir.

Ücretsiz Sistemlerde Web Sitesi Kurulabilir mi?

Şu an tüm dünya üzerinde hizmet veren ücretsiz servislerden de bir internet sitesi kurabilirsiniz. Bunun size hiçbir maddi külfeti olamayacaktır. Fakat kuracağınız siteye karar verirken, içeriğiniz kullanacağınız sistemi etkileyebilir. WordPress, Blogger gibi genel anlamda ücretsiz ve blog mantığında işleyecek olan siteler için hizmet veren alt yapılar olduğu gibi, Wix ve benzeri içerik sağlayıcıları size pek çok anlamda ücretsiz bir site kurmanıza olanak sağlamaktadır. Site nasıl kurulur temalı içerik eğitim videoları ve açıklamaları da mevcuttur. Ücretsiz sistemlerde web sitesi kurulabilir mi sorusunun bir de olumsuz yanı vardır. Ücretsiz kuracağınız sitede, kişisel ve özgünlük ne yazık ki olamayacaktır. Ve siz aylarca belki yıllarca uğraşıp, emek verip hazırladığınız içerikler, alt yapı sisteminin yayınına son vermesiyle hiç de olabilir.

Bir Site Kuruluşundan Ne Kadar Sonra Para Kazandırır?

Bir site kuruluşundan ne kadar sonra para kazandırır sorusu, her site açan ve kuran kişilerin aklındaki sorular arasındaki belki de en aklı meşgul eden sorulardan birisidir. Bu sorunun cevabı, site sahibinin belirleyeceği zamanda olacaktır desek yanılmış olmayız. Çünkü site sahibinin kaliteli, özgün, SEO kurallarına uygun içerik girmesi, girdiği içeriklerin düzgün ve düzenli olması, sitesi için yapacağı SEO çalışmaları bu sürenin uzamasını ya da kısalmasını etkileyecektir.

Site Kurulumunun Ücreti Nedir?

Site kurulumunun ücreti nedir, ne kadardır gibi sorular için, pek çok harcama matrahı çıkartılabilir. Alacağınız alan adı ve alacağınız süre, kiralayacağınız hosting servisinin teknik özellikleri ve süresi, kullanacağınız yasal lisanslar, yapacağınız teknik çalışmalar gibi pek çok etmen siteniz için belirli bir harcama matrahı çıkartacaktır. Fakat düzenli içerik girilmesi ve güncelliğini yitirmemesi ileride kesinlikle uzun vadeli yatırım olarak geri dönebilir.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!