Blog Açarak Para Kazanılır mı?

Ekim 8, 2017

İster pasif gelir olarak, ister aktif gelir olarak düşünün, blog açmak uzun vadede gelir getiren bir araçtır. Blog açmak para kazandırır mı? Şeklindeki bir sorunun en belirgin ve net cevabı budur. Fakat alt tarafında pek çok detay yatmaktadır. Blog sahibi oldum, paralar aksın gibi bir durum ne yazık ki yoktur.

Bunun için temelde ne yazacağınız, nasıl yazacağınız, yazacağınız konu hakkında ne derece bilginiz var, temel SEO mantığı gibi pek çok konuda belirli kriterleri belirlemiş ve bilgi sahibi olmuş olmanızın önemi oldukça fazladır.

Blog Açarak Para Kazanılır mı?

Bloggerlar Ne Kadar Kazanıyor?

Ortalama bir sayı vermek gerekirse bloggerlar ne kadar kazanıyor sorusunun cevabı hayatlarını idame ettirmelerini mümkün kılacak kadar kazanıyorlar. Blog yazarlığında para kazanmak kelimesinin üst sınırı tamamen sizin bu işe ne derece önem vereceğiniz ile belirleniyor. Yani herhangi bir üst sınır yok. Bu blog yazarının bloğunda üreteceği içerikten, yazacağı yazı adeti, yapacağı SEO çalışmalarına kadar pek çok etmenle belirlenebiliyor.

Ortalama bir düzeyde blog yazarının genel geçer kazanç grafiği aşağıdaki gibidir.

  • Günden 500 – 1000 görüntülenme ile 500 – 800 TL arası kazanç elde edebilir.
  • Günde 1000 – 3000 görüntülenme ile 1000 – 2000 TL arası kazanç elde edebilir.
  • Günde 3000 – 10000 görüntülenme ile 1500 – 5000 TL arası kazanç ede edebilir.
  • Günde 10000 – 100000 görüntülenme ile 5000 – 50000 TL arası kazanç elde edebilir.

Blog Açarak Nasıl Para Kazanılır?

Bu soru, bu işe başlamayı düşünen herkesin aklındaki ilk sorulardan da birisidir. Bu konuda şu cevapları verebiliriz.

1 – Öncelikli olarak, ne yazmaya karar vermiş olmanız gerekmektedir. Bu sayede, içerik üretmekte zorlanmazsınız. İşinizin belki de en zor kısmı budur. Bu barajı aşabilmek için;

  • En iyi bildiğim konular nedir, ne hakkında yazmak bana zevkli gelecektir gibi soruları kendinize sormanız ve cevaplarını vermeniz gerekmektedir.
  • Blog sitenizin adı ne olacak?
  • Düzenli yazabilecek miyim?

Bu soruların cevaplarını verdiğinizde zaten belirli bir aşamayı ilk etapta halledebilmiş olacaksınız.

2 – Temel SEO teknikleri hakkında bilgi sahibi olun. (SEO uyumlu yazı yazmak gibi)

3 – İçerik Pazarlama hakkında bilgi sahibi olun.

4 – Diğer blogların ne kadar kazandığı, içerik yapıları, nelere dikkat ettiklerini inceleyin.

5 – Hiçbir şeyi ertelemeyin.

Bu seçeneklerden hepsi hakkında bilginiz olduğunda ve kararınızı net verebildiğinizde blog açarak nasıl para kazanılır sorusunun cevabını da kendiniz verebilmiş olacaksınız.

Para Kazanmaya Nasıl Başlanır?

Bu soru için, daha öncede belirttiğimiz gibi hiçbir şeyi ertelemeyerek ve site nasıl kurulur, yazı nasıl yazılır, içerik nasıl üretilir, konular ne hakkında olmalıdır gibi detayların incelemesini yaparak başlanabilir. Ayrıca düzgün, kaliteli ve özgün bir iş yaptığınızda ve bunu bir hobi değil, aktif bir kazanç aracı olarak görüp, o özenle çalıştığınızda para kazanmaya nasıl başlanır sorusu kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!