Nasıl Site Kurulur?

Ekim 8, 2017

Bir site sahibi olmak için iki seçenek vardır. Bunlardan birincisi, web site kurulumu konusunda uzman kişilerden oluşan kadrolarıyla çalışan bir tasarım ajansı tarafından yapılan bir siteye sahip olabilirsiniz. İkinci yol ise, kendi bilginiz ve kendi deneyimlerinizle bir site kurabilirsiniz.

Site kurulumu için hazır temaları kullanabileceğiz gibi kendi kod bilginizle, tamamen kendinize ait tasarımlarınızla da bir site kurabilirsiniz. Site nasıl kurulur sorusunun cevabını daha detaylı olarak aşağıda anlatmaya çalışacağız.

Nasıl Site Kurulur

Site Kurulumu Yaparken Hazır Tema Kullanımı

Site kurulumu yaparken hazır tema kullanımı hem avantajlı hem de avantajsız yönleri tarafından değerlendirebilirsiniz. Hazır tema kullanımında size, inanılmaz bir hız ve çabukluk gibi avantajlar sunabilir. Böylelikle bir siteyi yarım saat içerisinde hızlı bir şekilde yayına sokabilirsiniz. Sizin için hazırlanmış belirli alanlarda değişiklik yapabilir buralara kendi yazılarınızı, fotoğraflarınız, logonuzu koyarak belirli bir ölçüde kişiselleştirebilirsiniz. Fakat olumsuz tarafı ise, hazır temalar size çok fazla değişiklik yapma imkanı sunmayacaktır. Bu sebepten ötürü hazır tema kullanımında tamamen kişiselleştirilmiş bir site sahibi olmayacaksınız. Site tasarımcısının lisans bilgilerini ve kaynak kodlarını değiştirme gibi bir durum söz konusu olamaz.

Site Kurulumu Yaparken Hosting Seçimi

Site kurulumu yaparken hosting seçimi oldukça önemlidir. Bir web sitesinin nerede barınacağına ve bu barınacağı alandaki teknik kapasite ve yeterliliğe karar verme yetkisini siz belirleyeceksiniz. Yapacağınız ya da hazır kullanacağınız site tasarımı, kullanacağınız fotoğraflar, subdomainlerinizin içerikleri, mail hesaplarınıza ait gelen ve giden mailler tamamen sitenizi bulunduğu hostingin depolama alanını etkileyecektir. Bunun dışında sitenizin aylık görüntülenme sayısı ve trafiği de sitenizi kurulum yapacağınız hosting için oldukça önemli bilgilerdir. Ayrıca e-ticaret sitesi kurulumu yapacaksanız, belirli güvenlik sertifikalarını da satın almanız gerekmektedir. Böylece bu durum sizin için belirli bir bütçeyi de beraberinde getirecektir.

Sitenizi barındıracağınız hosting seçiminde ücretli hostingleri kullanabileceğiniz gibi, kampanya ve tanıtım için firmalar tarafından hazırlanan bedava hosting seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz. Bu ücretsiz hostinglerde, sınırlar kampanyayı sunan firma tarafından belirlenmektedir. Bu özelliklerin sizin barındırma yapacağınız siteniz için yeterli olacağını düşünüyorsanız, ücretsiz hosting kampanyalarından da faydalanabilirsiniz.

Site Kurulumu Yaparken Gereken Bilgiler Nelerdir?

Site kurulumu yaparken gereken bilgiler nelerdir sorusunun en basit anlatımla bilmeniz gereken temel bilgileri aşağıda liste olarak veriyoruz.

  • Temel kodlama ya da hazır tema kullanımını bilmek.
  • Hosting seçimini doğru yapmak
  • Temel SEO yapısına hâkim olmak
  • İçerik pazarlama hakkında bilgi sahibi olmak

Temelde bu bilgilere sahip olan her birey kolay bir şekilde site kurulumunu yapabilir. Daha kapsamlı seçenekler için ise destek alabilirsiniz.

Site Kurulumu Yapan Programlar

Site kurulumu yapan programlar, web sitenizi tasarımınızı, barındırma yapacağınız hostinginize taşımanıza imkan sağlayacak FTP Sunucu Bağlantı programlardır. Bu programlar içerisinde tüm dünyada en çok kullanılan ücretsiz programlar, FileZilla ve CuteFTP programlarıdır. Bunun dışında Dosya yöneticinizden de bağlanarak tasarımlarınızı hosting alanınıza yükleyebilirsiniz.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!