Nasıl Web Sitesi Yapılır?

Ekim 8, 2017

İlk etapta her ne kadar zor ve ağır gibi gözükse de, aslında pek çok yardımcı araç, eğitim videoları, açıklayıcı yazı bu konuyla ilgili tüm zorluk ve karmaşayı ortadan kaldırmaya yetiyor. Nasıl web sitesi yapılır sorusunun cevabı için, iki seçenek kullanabilirsiniz. Bunun için profesyonel bir ajans ya da tasarımcı ile çalışabilirsiniz.

Bu seçenek için en başından en sonuna kadar geçecek süreçte harcayacağınız bir bütçe olması gerekmektedir. Bir diğer seçenek ise, dışarıdan bir ajans ya da tasarımcı olmadan kendi yöntemlerinizle bir web sitesine sahip olabilmenizdir.

Nasıl Web Sitesi Yapılır?

Web Sitesi Yaparken Atılacak Adımlar

Yazımızın bu kısmında web sitesi yaparken atılacak adımlar nelerdir, onları detaylandıracağız.

  • Öncelikle Alan adı ve Hostinginizi satın alın. – Bir web sitesine sahip olmanın ilk adımı bir alan adı satın almaktır. Ve bu alan adına bağladığınız sitenizin tasarımı bittikten sonra sitenizi yükleyebileceğiniz bir hosting satın almanız gerekecektir. Bunun için çeşitli godaddy tanıtım kodu kullanabilirsiniz.
  • Doğru bir Framework tercih edin. – Web sitesi tasarlayacaksanız, kesinlikle doğru bir Framework ile çalışmak neredeyse hayat kurtarır diyebiliriz. Dünyada pek çok alternatif Framework olsa da, en fazla kullanılanı kuşkusuz WordPress’tir. E-ticaretten, haber sitesine, Blog’a kadar aklınıza gelebilecek tüm web sitesi sistemlerinde kullanabileceğiniz kadar geniş bir altyapısı vardır.
  • Web sitenizi en baştan en sona kadar siz hazırlayın. – çok fazla deneme yanılma durumu yaşayacak olsanız dahi bir internet sitesini sizin yapmanız, ileride yapacağınız eklenti ya da değişiklikleri doğru ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmek için oldukça önemlidir. Ayrıca size ait olan bir tasarımda, farklı firma ya da tasarımcılara da lisans bedeli ödemek zorunda kalmayacaksınız.

Web Sitesi Yaparken Trendlere Uymak

Eğer bir web sitesi yapıyorsanız, güncel her ayrıntıyı kaçırmamanız sizin web sitenizi ziyaret eden ziyaretçileriniz açısından, sitenizde keyifli vakit geçirilmesini sağlayacaktır. Web sitesi yaparken trendlere uymak oldukça önemli bir konudur. Örnek verecek olursak, artık bilgisayar kullanımı, şahsi kullanım olarak oldukça azalmış durumda. İnsanlar bilgisayardan bir internet sitesine girmektense, mobil cihazlarında internet üzerinde gezinti yapabiliyorlar. Bu durumda mobil tasarım oldukça önem teşkil eder hale gelmiştir. Siz de bir web sitesi tasarlarken muhakkak güncel trendleri inceleyin.

Web Sitesi Yapılırken Tasarım Aşaması Önemli midir?

Bir web sitesi yaparken tasarım aşaması önemli midir sorusunun cevabı kesinlikle önemlidir. Sitenizde, logo nerede duracak, içerik nerede duracak, menüler nerede duracak, bilgiler nerede duracak gibi tüm bilgiler özenle hazırlanmalı ve tasarım aşamasına ö şekilde geçilmelidir. Bu hem site mimarisi için hem de görünürlük olarak önemlidir.

Web Sitesi Yaparken Ön Çalışma Yapmak

Web sitesi yaparken ön çalışma yapmak, sizin tasarım esnasına geçtiğinizde neyi nereye koyacaksınız, renk, yazı fontu, içerik, bilgilendirmeler gibi pek çok şeyin nerede duracağını belirlemenizde pek çok anlamda kolaylık sağlayacak ve bazı aşamalarda tasarımın içerisinde kaybolmamanızı sağlayacaktır.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!