WordPress Galeri Eklentisi

Eylül 20, 2017

Oluşturmuş olduğunuz sitelerde, görüntünün öneminin büyük olduğunu sizler de fark etmişsinizdir. Makaleler ve blog yazıları içerisinde görüntülerle desteklenmiş olanların daha çok okunmaktadır. Bu yüzden WordPress sahipleri de sunulmuş olan galeri eklentisinden daha fazla yararlanmak istemektedir. WordPress galeri eklentisi aynı şekilde, daha doğru kullanıldığında verimli sonuçlar da vermektedir.

Hem kişisel hem de kurumsal sayfaların ortak bir ihtiyacı olduğu için bu eklentiye hakim olmak son derece önemli. Görüntü ve videolarla sizi okuyan kişilere ya da markanızı kullanan kullanıcılara daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

 

WordPress Galeri Eklentisi Nasıl Kurulur?

Öncelikle WordPress sayfanızın arayüzüne giriş yapmanız lazım. Burada ‘eklenti kur’ adlı bir kısım bulunuyor. Eklentiler sekmesine tıkladıktan sonra, sizde var olan eklentileri de etkinleştirebilirsiniz, bunu da belirtelim. Aynı şekilde galeri eklentisi için de, bu sayfada yer alan ‘yeni ekle’ sekmesini kullanmanız lazım. Ardından Nextgen ya da diğer galeri eklentilerini seçebilirsiniz. Eklenti ara yüzünüzde yer aldıktan sonra, eklentiyi etkinleştir, sekmesine tıklamanız yeterlidir. Bu kısımdan aynı şekilde gerekli güncelleştirmeleri ve yükseltmeleri de yapabiliyorsunuz. WordPress galeri eklentisi nasıl kurulur konusunda ek olarak sonraki aşamada karşınıza bilgilendirici bir metin çıkacağını belirtebiliriz. Bunu da onayladıktan sonra, kolayca galeri eklentisini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda istediğiniz dil seçimi gibi çeşitli özellikleri kendinize göre uyarlayabiliyorsunuz. Bu arada 1.9. sürümünde Türkçe desteğinin bulunduğunu da iletelim.

WordPress Galeri Eklentisi Kullanımı

Biraz önce de belirttiğimiz üzere, WordPress hazır kurulu web hostingleri içerisinde en iyi hosting gibi kabul edilebilir bir cms editörü olmasının yanı sıra, eklenti kullanımını da son derece etkin kılmıştır. En önemli eklentilerinden olan galeri eklentisi için, belirttiğimiz gibi ‘eklenti etkinleştir’ aşamasından sonra kullanıma başlayabildiğinizi söyleyebiliriz. Bu noktada, web sayfanızın ara yüzüne girdikten sonra, “add gallery/ image” sekmelerini kullanabilirsiniz. Karşınıza çıkan bu alanda, yeni bir galeri oluşturma ya da galeri ekleme seçeneklerinden size en uygun olanı tercih edin. Ardından WordPress galeri eklentisi kullanımı için, arayüz, eklediğiniz resim ya da galeri için size bir adet kod verecektir. Bu kodu, kopyalayıp, sayfanız içerisinde dahil ederseniz, istediğiniz gibi görüntülü bir makale oluşturabilirsiniz.

WordPress Galeri Eklentisi Çeşitleri

WordPress sitesi sizlere, imkanlarınızı genişletmeniz ve web sayfanızı daha doğru kullanabilmeniz için birbirinden farklı galeri eklentileri sunmuştur. Sizler hangisi sizin için daha avantajlı ve özellikleri bakımından size hitap ediyor, buna göre WordPress galeri eklentisi çeşitleri içinde bir değerlendirme yapabilirsiniz. Tüm bu eklentileri WordPress eklentiler alanından bulabilirsiniz. En çok kullanılanlarından biri Nextgen gallery’dir. Sitelerin çoğunluğu bunu kullanmaktadır.  Bunun dışında, WP Canvas gallery, Gmedia Gallery, Photo gallery, Foo gallery, Photocape Gallery, WP Photo Album Plus ve Envira Gallery eklentilerine göz atabilirsiniz. Envira galeri eklentisi de kolay kullanımı nedeniyle en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!