Gezi Blogları

Eylül 20, 2017

İmkanların artması, fiyatların seneler öncesine göre çok daha cazip olması, yurtdışı eğitim programları, insanların dünyayı gezmeye olan ilgisinin artması gibi nedenlerden dolayı son birkaç yıldır gezi blogları son derece ön planda. Seyahat blogger’ları, hem Dünya’ nın birçok ülkesini gezip görüyor; hem de takipçileriyle önerilerini paylaşıyor.

Bu öneriler içerisinde gezilip görülmesi gereken turistik yerlerden, kültürel/ tarihi alanlara, yenilip içilecek mekanlara birçok tavsiye yer alıyor. Gezi bloggerları para kazanır mı, nasıl bu sayfaları açıyor gibi konular hakkında bilgi edinmek isterseniz yazımıza göz atabilirsiniz.

Gezi Blogları Nasıl Oluşturulur?

Blog açmak için birçok ücretli ve ücretsiz seçenek bulunuyor. Eğer bu sizin blog alanındaki ilk deneyiminiz olacaksa, ücretsiz platformlardan birinden yararlanmanız daha faydalı olacaktır. Üstelik bu sağlayıcılar da artık kullanıcılarına web sitesi yaptırmışçasına yardımda bulunuyor. Site nasıl kurulur konusunda ilk adımınız için kendinize bir domain belirlemeniz lazım. Domain olarak tabir ettiğimiz şey ise, sitenizin adı, insanların sizi aratacakları isim olarak da düşünebiliriz. Ücretli olarak yapmanız durumunda domain senelik ortalama 20 TL’ye denk gelen bir hizmet. Bu işlemi hallettikten sonra gezi blogları nasıl oluşturulur konusunda geriye hosting kalıyor. Host ise, sizin sitenizin sürekli olarak açık kalmasını sağlayan server sistemidir. Burada istediğiniz hostu seçebilirsiniz ama genel itibariyle WordPress hosting’i tercih edilmektedir. Bu noktada başlangıç seviyesini seçerek başlamanız da tavsiyemizdir. Ücretli host alımlarında ise ortalama senelik olarak 100 ile 200 lira arasında bir ödeme yapıyorsunuz.

Gezi Blogları Oluştururken Nelere Dikkat Etmeli?

Gezi bloğunuz var ya da henüz açtıysanız sitenizde dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar söz konusu. İlk olarak, seyahat sizin için çok şey ifade etmeli ve bunu kullanıcılarınıza yansıtmalısınız. Görsellerin yoğun olduğu bir gezi bloğu birçok siteye göre daha fazla ilgi çekecektir. Tabii bunları, birebir sizin çekmeniz de çok önemli. Gezinizi uçağa binme/ inme evresinden son aşamaya kadar detaylandırmalı ve takipçileriniz için kanıtlamalısınız. Gezi blogları oluştururken nelere dikkat etmeli konusunda, sık sık seyahat etmeye de özen göstermeniz gerekiyor. Düzenli bir iş hayatınız olsa dahi, yakın çevrenizdeki bilinmeyen yerlere mini turlar düzenlemeniz takipçilerinizin ilgisini sizde tutacak ve ekstra kazandıracaktır.

Gezi Blogları Yazarak Para Kazanmak Mümkün mü?

Dünya üzerinde milyonlarca insanın blog sayfası bulunuyor. Bu pastanın ciddi bir bölümü de gezi/ seyahat blogları oluşturuyor. Gezi blogları yazarak para kazanmak mümkün mü sorunuza evet yanıtını verebiliriz. Fakat bunun için, bazı şartlara uymanız lazım. Öncelikle her blog tabii ki para kazanamaz. Bunun için sayfanızın belli ve düzenli bir hiti, reklam çekebilirliği olması lazım. Bunun için de Google Adsense reklamlarını kullanabilirsiniz. Buradan alacağınız reklam kodlarını sayfanıza adapte ederek bu yolda önemli bir adım atabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise sitenizin içeriğine göre ilgili markalarla satış ortaklığı kurmak.  Bu biraz daha zorlu bir süreç olsa özellikle ilerleyen aşamalarda iyi paralar kazanabilirsiniz. Son olarak bir de, siteniz için doğrudan reklam linkleri verebilir, Google’ın sizi üst sıralara çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!