WordPress Blog

Ekim 1, 2017

WordPress aracılığıyla, blog açmak oldukça popüler bir hale geldi. Hem ücretli hem de ücretsiz hosting, domain imkanı sunması nedeniyle, WordPress sitesi, sıklıkla tercih edilmektedir. Ücretsiz seçenek içerisinde daha kısıtlı kullanıma sahipsiniz ve WordPress blog alanınızın sonunda WordPress eklentisi bulunmaktadır.

Ücretli alanlar ise, kişisel, iş, profesyonel gibi çeşitli alanlar için ayrı paketler ve fiyatlar içerisinde sunulmaktadır. Eklenti ve temaları da en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. İçeriklerinizi, temanız ile uyumlu hale getirmeniz ve gizli, özel seçenekler kullanmanız da sizin açınızdan faydalı özelliklerdendir.

Wordpress Blog

WordPress Blog Nasıl Açılır?

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz ücretli ve ücretsiz paket seçiminden sonra işlemler oldukça kolaydır. Tabii asıl ilk adım, alan adınızı belirlemek. Hem sizi yansıtmalı hem de içerikleriniz için bir fikir vermelidir. Bu kısmı belirledikten sonra blognet, net, com ve benzeri hangi uzantının gelmesi gerektiğini seçiyorsunuz. Eğer wordpress uzantısı istemiyorsanız bunlar için ekstra ücret alınmaktadır. WordPress uzantısı için herhangi bir ek ücret alınmıyor.

WordPress blog nasıl açılır konusu ile ilgili, ardından temanızı ve eklentilerini seçmeniz lazım. Temanızı daha da kişiselleştirip farklı fotoğraf, arka plan, yazı tipi vesaire kullanabiliyorsunuz. Bununla beraber, ücretli uzantılar için de dolar üzerinden yıllık ödemeler yapmanız gerekiyor. Bu şekilde WordPress sizin için bu domaini tutuyor. Böylece hakları yalnızca size ait oluyor.

WordPress Blog Eklentileri

Eklenti kullanarak WordPress bloğunuzu daha da zenginleştirebilirsiniz. Bazı paketlere bu eklentiler doğrudan dahil olmaktadır. Fakat bazı eklenti ya da temaları sürekli olarak kullanabilmeniz adına yıllık dolar bazlı ödeme yapmanız gerekiyor. Kimisi sizin için fazlasıyla kurtarıcı olacaktır. Bunlar içerisinde, sitenizi olası durumlara karşı yedekleyen ve saklayan WordPress Importer ya da SEO işlemleri için size imkanlar sunan All in One SEO Pack bulunmaktadır.

Yanı sıra, spam ve diğer zararlı oluşumlara karşın size anında bilgi yollaması için Akismet uygulamasını kullanabilirsiniz. WordPress blog eklentileri kapsamında, sitenizin görsellerle zenginleşmesi ve ilgi çekmesini istiyorsanız NextGen Gallery’i kullanabilirsiniz. Sosyal ağlarda yazını paylaştırarak hit almak isterseniz de Add This eklentisini kolaylıkla indirip kullanabilirsiniz.

WordPress Blog İle Başarılı Olmak

Blog alanında başarılı olmak için kendi tarzınızı belirlemeniz ve özgün olmanız çok önemlidir. Gerekli sitelerden blog aç butonuna tıklamak maalesef yeterli olmamaktadır. Kendinize kapsamlı bir plan yapmalısınız. İçerikleriniz sizin ürününüz olacağı için bunu nasıl satabilirsiniz okuyucuya buna odaklanmalısınız. Ayrıca bloglar birçok kişi için bilgi kaynağıdır. Bilmediğiniz bir konu hakkında, ya da gitmediğiniz bir yer hakkında yazı yazmayın.

WordPress blog ile başarılı olmak için, farklı bakış açıları edinmelisiniz. Bunun için Google Arts ya da Pinterest gibi ilham verecek uygulamaları kullanabilirsiniz. Yanı sıra, yabancı kaynakları da takip ederek kendinizi geliştirebilirsiniz. Tüm bu çabalarınız size takipçi ve düzenli ziyaretçi olarak geri dönecektir.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!