Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Ekim 8, 2017

İnternet teknolojileri ile ilgilenen insanların sayısının artması ve bu merakın giderek teknik detaylara inmesi ile birlikte web sitesi sahibi olma durumu oldukça artmış bulunmaktadır. Kimileri için, bir iş kolu haline gelen bu durum, kimileri için günlük paylaşım ve düşüncelerini yazacakları yapılar haline gelmiştir.

Bu durumda kişiler, kendilerine özgün birer web sitesi sahibi olmak için tasarım yoluna gitmektedirler. Web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevabını arayacağımız bu yazıda sizlere faydalı olmaya çalışacağız.

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Tasarımına Başlama Yöntemleri

Web sitesi tasarımına başlama yöntemleri düşünüldüğünde, ilk önce tasarıma başlamadan, sitenin içeriği ne olacak ona karar verilmelidir. İçeriğin ne olacağına karar verilmesiyle beraber sitede kullanılacak materyallerin seçimi, renklerin seçimi, logo, fotoğraf, yazı, video gibi paylaşımların yapılacağı alanların kaba taslak hesapları yapılmalıdır. Böylelikle web sitesi tasarımına başlamadan önce kafanızda belirli bir aşamayı bitirmiş ve seçimlerinizin neler getireceğini aşağı yukarı belirlemiş olursunuz.

Web Sitesi Tasarımında Kullanılacak Kod Bilgileri

Web sitesi tasarımında kullanılacak kod bilgileri ilk öncelikli olarak, arayüz tasarımı için, HTML, CSS, JavaScript gibi betik kod dilleri ile yapılmalıdır. Böylelikle, sitenizi ziyaret edecek olan kişiler için, onların kullanımını kolaylaştırabilir ve sitenizde daha çok zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Web sitesinin arayüz tasarımı bittikten sonra kullanacağınız al yapıya göre, belirleyeceğiniz kodlama dili oldukça önemlidir. Hem sitenizin tasarımında hızlı bir etki almak, hem gereksiz ve fazla kod kullanımını önlemek ve ileride değişiklik yapacaksanız, gerekli iletişim noktalarını sağlayabilmek açısından bu durum önem arz etmektedir.

Web Sitesi Tasarımında İlkeler

Web sitesi tasarımında ilkeler oldukça önemlidir. Bunları açacak olursak,

  • Web sitenizin hızlı açılabilmesi ve yüklenebilmesi için kullanacağınız fotoğraf, yazı tipi, tema, tasarım, kod yapısı doğru bir şekilde seçilmelidir.
  • Kullanacağınız sunucu ile ilgili gerekli altyapı çalışmasını doğru ve nitelikli yapmanız gerekmektedir.
  • Günümüzde mobil cihaz kullanımı bilgisayar kullanımından oldukça fazladır. Bu sebepten dolayı, tasarımlarınızın mobil cihazlara uyumlu olması oldukça önem arz etmektedir. Bu sayede ziyaretçileriniz, web sitenizde dolaşırken keyifli, hızlı ve kolay bir şekilde gezebilmelidir.
  • Web sitenizde paylaşacağınız içeriklerinizin tasarımsal olarak yapıyı bozmaması gerekmektedir.
  • Reklam ve destek alacaksanız, ziyaretçilerinizi çok boğmayacak ve tasarım alanınıza etki etmeyecek şekilde ilgili alanları belirlemelisiniz.

Web Sitesi Tasarımı Sonrası Çalışmalar Nelerdir?

Web sitesi sonrası çalışmalar nelerdir sorusu oldukça önemlidir. Web sitenizin tasarımını bitirdikten sonra en iyi hosting firmaları arasından bir tanesini seçerek, web sitenizi yayına çıkardıktan sonra, Hem mobil hem de bilgisayar üzerinde görüntülenmenizi arttırmak için, gerekli teknik ve detaylı SEO çalışmalarınıza başlamalısınız. Bunun için web sitenize düzgün, özgün, kurallara uygun, organik içerikleri düzenli olarak girmelisiniz. Böylelikle rakiplerinizden daha ileride ve ilk sayfada yer alabilmek açısından gerekli olan çalışmalara başlamalısınız.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!