Hosting Nedir?

Aralık 1, 2016
Hosting Nedir

İnternet ile uzaktan yakından ilgisi olan herkesin bir şekilde denk geldiği sorulardan biri Hosting kelimesinin ne olduğudur. Hosting; internet ortamındaki sayfaların, içinde bulunan tüm resimlerin, fotoğrafların, yazıların veya dosyaların barındırılmasını sağlayan yüksek internet hızına sahip ve yüksek özelliklere sahip bilgisayarlarla/sunucularla ile verilen hizmetin ismidir. Detaylı olarak hosting konusuna giriş yapmadan sitemizdeki en iyi hosting firmaları sayfamızı incelemenizi tavsiye ederim.

Hosting Nedir Ne Değildir?

Yeni bir internet sitesi, online oyun veya kullanmak istediğiniz arşiv olabilecek farklı ihtiyaçlarınıza hosting hizmeti sayesinde ulaşabilirsiniz. Kısaca hosting kişilere ve kurumlara web sitelerini internet ortamlarında yayınlaması için verilen alan hizmetinin adıdır. Yani Web aleminde kullanılan “Hosting” barındırma anlamından çok daha fazlasıdır. Konaklama sektöründe kullanılan “host” kelimesinden çok farklıdır.

Neden Hosting Kullanırız?

Yukarıdaki açıklamamızda da bahsettiğimiz gibi hosting hizmeti yüksek kapasiteli bilgisayarlar tarafından verilen bir hizmettir. Bizi Hosting hizmeti kullanımına iten en büyük nedenlerden birisi; insanların 24 saat boyunca ulaşması gereken site veya farklı ihtiyaçlar için, ana makinenin daima açık kalması ve kişisel bir bilgisayarın 24 saat açık kalmasının imkanı olmamasıdır. Yani aslında her kullanıcı kendi bilgisayarınızı kısmen hosting olarak kullanabilir. Gerekli kurulumları ve ihtiyaç duyulacak uygulamaları kurduktan sonra, 24 saat boyunca açık bırakmak kaydıyla, aynı hizmeti kendinizde sağlayabilirsiniz.
Hosting serverinizi kurmak

Fakat hesaba vurduğunuz zaman bile; ciddi bir fark ortaya çıkacaktır. Hem bilgisayarınızın ömrünün kısalması, hem de elektriğe ve internete vereceğini ücreti baz aldığınız zaman, kiralayacağınız hosting sayesinde, daha kârlı ve kaliteli hizmetlere ulaşabilirsiniz.

hosting hizmeti

 

24 saat ulaşılabilirlik; internet üzerinde vereceğiniz hizmetler, her zaman ulaşılabilir olmak zorundadır. Bu nedenle, özellikle internet siteleri için hosting şarttır. Çünkü bir kullanıcı sitenize belli bir süre ulaşamadığı zaman, o kişiyi kaybedebilirsiniz.

Daha uygun fiyat; hosting hizmeti, kişisel bilgisayarınızı ana sunucu olarak kullanmanızdan daha az maliyete sahiptir.

Hız ve performans isteği; hosting aldığınız şirketin veya kurumun internet bağlantısı, normal olarak evde kullandığınız internetten çok daha yüksek hıza ve kullanım imkanına sahiptir. Her giriş veya kullanımda kota sorunu yaşayabileceğiniz ve tek bilgisayar için yüksek hızlı internet alamayacağınız için, sitenin hızlı çalışması için hostinge başvurabilirsiniz.

Teknik bilgi eksikliği; hosting hizmeti aldığınız zaman yalnızca makineyi değil; bu hizmeti size sunan firmanın teknik ekibinin bilgi birikimine de sahip olacaksınız. Bunu düşündüğünüz zaman, oluşacak herhangi bir problemde, anında müdahale edileceği için, daha mantıklı ve kaliteli bir adım atmış olacaksınız.

Alan yetersizliği; bazı sitelerin günlük olarak milyonlara ulaştığını, aynı zamanda profil bilgilerinin veya verdiğiniz hizmete göre bazı bilgilerin saklanması gerektiğini unutmayın. Hosting ile sınırsız alana ve kullanıma sahip olabilmeniz, tercih sebeplerinden birisidir.

Hosting Çesitleri

Hosting Çeşitleri

Hosting; kullanım amacına ve makinenin gücüne göre farklı isimler altında adlandırılır. Hosting çeşitlerini temel olarak;

  • Web Hosting
  • Cloud Hosting
  • WordPress Hosting
  • Reseller Hosting
  • VPS
  • Dedicated

olarak ayırabiliriz.

Hostingler, kullanıldığı makineye göre farklı hızda ve kullanım amacında olabilir. Kiralayacağınız makinede yer alan işletim sistemi Windows veya Linux olarak farklılık göstereceği gibi; hangi işletim sistemi üzerinden hosting alıyorsanız, o şekilde adlandırılmaktadır. Windows kurulu makinelerde asp, asp.net ve access, mysql, mssql Linux kurulu makinelerde ise php ve mySQL veritabanı kullanılır. Bu işletim sistemlerinde kişiye göre farklı tercihlerde bulunabileceğimiz gibi; kodlama ve işlem hacminin çeşitliliği bakımından tercihleriniz değişiklik gösterebilir. Linux üzerinden daha fazla işlem yapabileceğiniz gibi; Windows yeni döneme ve standart işlemlere hitap etmektedir. Dilerseniz; hosting çeşitlerini açıklayalım.

Web Hosting Nedir?

Günümüzde en fazla kullanılan hosting türü olan Web Hosting, internet sitelerinin barındırılması için kullanılmaktadır. Hosting hızı ve özelliklerinin yüksek olması; siteye ulaşılan zaman ve yapılacak işlemlerde de performans sunacaktır. Web hosting alırken; birkaç siteniz varsa, hepsini tek bir makineye bağlayabilirsiniz. Birden fazla site için hizmet verildiği gibi; tek site içinde alımlar uygundur.

web hosting nedir

Özellikleri tamamen firma veya kullanıcı istekleri doğrultusunda belirlenen web hosting, fiyat olarak da diğerlerine göre en uygunudur. Webhosting paketlerine (shared) yani paylaşımlı paketler denilmektedir. Bir host firmasındaki Linux Hosting ve ya Windows hosting adı altındaki tüm paketler paylaşımlı yani (shared) paketlerdir. Bu paketlerin hepsi bir makine üzerindedir. Yani sizin gibi yüzlerce müşterinin sitesi aynı bilgisayar (sunucu) üzerinde barınır ve ortak olarak o makineyi kullanırsınız.

Not: Özellikle piyasada bulunan bedava hosting veya ücretsiz hosting hizmetleri bir sunucuya 1000lerce kişiye paylaştırırlar ve bunun sonucu çöken sitelerle karşılaşılması doğaldır.

Cloud Hosting Nedir?

Birden fazla sunucunun birbiriyle aynı network içerisinde olmalarıyla beraber bağlanmalarına Cloud Hosting denir. Verilerin fazla olması ve verilen hizmetin ciddi boyutta ilerlemesiyle birlikte başvurulacak bu servise, Google veya Facebook gibi büyük firmaların kullanmalarını örnek olarak gösterebiliriz. Daha yüksek alana ve hıza ihtiyaç duyulduğu zamanlarda hizmet alınacağı gibi; kişisel kullanımlar için abartılı ve maliyetli bir işlem olacağından normal kullanıcılar için tercih edilen bir hizmet değildir.

cloud hosting nedir

Genellikle site ziyaretçileri yurt dışından, farklı kıtalardan gelen firmalar bu hizmeti kullanırlar. Bu hizmetin en büyük artısı farklı kıtalarda bulunan severlarda barınanan sitenin ziyaretçileri hangi kıtadan geliyorsa o kıtadaki serverlardan siteyi kullanıcılara gösterilir. Buda kullanıcılara çok hızlı ve sorunsuz site açılışı sağlar. Başka bir artısı ise herhangi bir sunucuda hata olduğunda diğer sunuculardaki bilgiler bozulmadığından kullanıcılar rahatlıkla siteye ulaşabilirler.

WordPress Hosting Nedir?

Günümüzde kullanılan sitelerin birçoğu, kolay kullanımı ve hazır temaların çeşitlendirilerek sunulması nedeniyle; WordPress alt yapısıyla çalışmaktadır. WordPress ise; PHP tabanlı bir yazılım olması nedeniyle, en iyi Linux sunucularında verimli çalışmaktadır. WordPress Hosting; WordPress alt yapısına sahip olan siteniz için özel olarak hazırlanmış sunucularda alacağınız hosting hizmetinin adıdır.

wordpress hosting nedir

Web Hosting ile bazı özellikler bakımından farklılık gösterir. Normal web hosting Windows veya Linux fark etmeksizin kurulabilirken; WordPress hosting, yalnızca Linux üzerinden verilmektedir. WordPress hosting paketlerinde fiyatlandırma alan, trafik limitine göre değil siteye girebilecek olan ziyaretçisayınıza göre yapılır. WordPress hosting sunucuları normal shared web hosting paketlerine göre daha hızlıdır.

Sizin İçin İnceledik!

Reseller Hosting (Bayi Hosting)  Nedir?

Reseller hosting, Türkiye’de birçok hosting firmasının başvurduğu hosting çeşididir. Oldukça büyük makinelerin tüm işlemlerinin hizmet sağlayıcı firma tarafından ayarlanmasıyla birlikte, aracı olarak farklı kişilere parça parça satış yapılmasına fırsat veren büyük makinelerdir. Yani bir kişi; reseller kiralamasıyla birlikte, kendi müşterilerine farklı hosting hizmetleri verebilir. Reseller makinenizin bölünmüş halde gelmesiyle birlikte, kolay bir şekilde satış yapabilir; bu işten para kazanabilirsiniz.

 VPS ( Virtual Private Server) Nedir?

VPS adından da anlaşılacağı gibi; ‘Sanal Özel Sunucu’ olarak kullanılan makinelerdir. Bazı kişisel işlemlerinizi sağlayabileceğimiz, kendi kişisel bilgisayarımız üzerinden bağlantı kurarak; istediğiniz programları veya farklı uygulamaları indirip, kullanabileceğiniz sunuculara VPS adı verilmektedir. Bu işlem genellikle; YouTube üzerinden para kazanmak isteyen; hızlı bağlantıya sahip olmasıyla birlikte video indirerek, üzerinde oynama yapıp tekrar yüklenme fırsatına sahip olmak için tercih edilmektedir.

vps hosting nedir

VPS’lerin en büyük özelliği; yüksek internet bağlantı hızı ve istediğiniz işletim sistemlerinin kurulu olmasıdır. Uzak kontrol sağlayabileceğiniz gibi; sıfır bir bilgisayar alarak kullandığınızı hayal edebilirsiniz.

Dedicated Hosting Nedir?

Genel itibariyle; bir makinenin parçalanmış şekillerinin müşterilere sunulduğuyla karşılaşırız. Ancak bir sunucu makinesini, daha büyük işlemler gerçekleştirmek için, tamamıyla kiralanmasına; Dedicated hosting denilmektedir.

dedicated hosting nedir

Yüzlerce siteyi barındıran sunucular, her zaman herkesin ihtiyacı olmayacak kadar büyüktür. Ancak büyük ihtiyaçlar içinde, bu yöntem devreye girmektedir. Online PVP oyunlar veya diğer tüm işlem hacmi yüksek işlemler için, Dedicated hosting tercih edilebilir.

Aklıma gelen tüm hosting nedir sorusuna cevap olabilecek yazıları bu makalede topladım. Umarım aklınızda soru kalmamıştır. En iyi hosting konusunda sitemizde bulunan firmalara göz atmanızı öneririm. Sizde kafanıza takılan soruları yorum yazarak bana sorabilirsiniz. En kısa sürede yanıtlamaya çalışacağım.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!