Haber Sitesi Kurma

Eylül 29, 2017

Sosyal medyanın ve dijital medyanın gelişimi ile beraber, ana akım medyanın yanında buradan bilgi alımı ve gelişmeleri takip etme gibi bir alışkanlık oluştu. Günümüzde birçok insan ana haber bültenleri seyretmek yerine ya da gazete almak yerine; aynı yayın kuruluşlarının web sitesini ya da uygulamalarını kullanıyor.

Aynı şekilde internete özel olarak da yayın yapan birçok yayın kuruluşu söz konusu. Bu yüzden haber sitesi kurma ve bunu profesyonelleştirme, mottosu herkes için ilgi çekici olmaya başladı. Özellikle sosyal mecralara ve bloglara ilgisi olanlar için. Haber sitesi kurmak oldukça basit bir eylem olmakla beraber, çok okunma kısmı sizi biraz zorlayabilir.

Haber Sitesi Kurma

Haber Sitesi Kurma İçin Gerekenler

Haber sitesi kurmak için öncelikle ücretli ya da ücretsiz bir hosting ve domain mi kullanacaksınız, buna karar vermelisiniz. Profesyonel ve tıpkı büyük internet siteleri gibi bir adresiniz olsun istiyorsanız mutlaka ücret karşılığı olan yazılımlardan birini almalısınız. WordPress, Asp, Joomla gibi. Bunun sonrasında ise, içeriğinize ve bir haber sitesine en uygun alan adını belirlemelisiniz. Haber sitesi kurma için gerekenler arasında, iyi bir logo da bulunuyor. Yalın fakat size özgü bir logo akılda kalıcılık sağlar. İşin en önemli noktası ise, bir haber ajansına üye olmalısınız. Burada yapılan anlık haberleri ve gelişmeleri görebilir, sitenize uyarlayabilirsiniz. Aynı şekilde görsellerini de kullanabilirsiniz. Büyüyen internet işletmeleri aynı zamanda muhabir kameraman vs çalıştırarak bu görüntüleri bir de kendisi elde etmektedir.

Haber Sitesi Kurma İçin Uygun Temalar

Profesyonel bir hava katmak ve gazete ile uyumlu olması adına sizin için birçok tema eklentisi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları kullanmış olduğunuz yazılıma göre değişmekle beraber, bazı hosting servisleri paket içerisinde birtakım temaları da beraberinde hediye etmektedir. Bedava hosting ya da ücretli fark etmez bazılarında bu imkan bulunuyor. Bununla beraber, haber sitesi kurma için uygun temalar konusunda söz etmek gerekirse, ilk olarak, Newspaper, Newsonline, Newsmag, News Core gibi klasik fakat oldukça siteniz için uygun temaları kullanabilirsiniz.

Haber Sitesi Kurma Eklentileri

Sitelerinize eklenti eklemeniz, sizin okunurluğunuzu artıracağı gibi sitenizi de uzmanlaştıracaktır. Bunlar içerisinde firmalarla bağ kurabileceğiniz rehber eklentisi, seri ilanlar verebileceğiniz alan yeri gibi birçok seçenek bulunuyor. Haber sitesi kurma eklentileri içerisinde, sosyal medya eklentileri  de oldukça önemlidir. Bu şekilde paylaşım oranınız artar. Bağlantınız olan her site için ayrı bir kısa yol bırakabiliyorsunuz. Video ve görsel galerileri de habere olan ilginin artması ve sonuna kadar okunması için önemli.

Arama motorlarına kaydolmak ve daha üstte çıkmak için gerek Google’ın gerekse de diğer yazılımların eklentileri bulunmaktadır. Haber sitelerine birçok kişi yorum atmak ister. Bu gerekliliği karşılamak için de yorum eklentisini indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!