Forum Sitesi

Eylül 22, 2017

İnsanların birbiriyle iletişim içerisinde olduğu ve bilgi paylaşımı yaptığı forum siteleri internet hayatımıza girdiği günden itibaren çok fazla kullanılmaktadır. Hemen hemen her konuda bir forum sitesi açıldığını görebilirsiniz. Webmasterlar için, kadınları için, sporcular için veya memurlar için kısacası her konuda forum siteleri vardır.

Genellikle bir konu üzerinde tartışmalar yapılan bu siteler aynı işi yapan veya aynı hobilere sahip kişileri bir arada tutmaktadır. Yazımızda forum sitesi kurmak isteyen kişilere nasıl yapacakları ve hangi scriptleri tercih etmeleri gerektiği hakkında bilgi vereceğiz. Bu şekilde daha rahat kendi forumunuzu kurabilirsiniz. Forum sitesi için ilk olarak hostinginizi almalısınız. Bedava hosting veren firmalar ilk tercihiniz olabilir.

Forum Sitesi Kurma

Forum sitesi kurma işi kimine göre basit kimine göre ise gerçekten çok zordur. Bazıları son zamanlarda FaceBook, Twitter gibi sosyal medya ağlarının artışından dolayı forum sitelerinin öldüğünü düşünüyor. Şunu kabul edelim ki gerçekten bu siteler forum sitelerinin tercih edilmesinde düşüş yaşattı. Fakat tamamen yok etti diyemeyiz. İnsanlar hala ilgi duydukları alanlarda forum sitelerine üye olarak birbiriyle bilgi alışverişinde bulunmaktadır. Forum sitesi açmanın en büyük avantajı ise; içeriklerinizi sadece kendiniz üretmek zorunda değilsiniz. Sizin yerinize içerik üreten kişiler vardır. Bu yüzden sürekli güncel ve SEO’ya uygun içerik arayışına girmenize gerek kalmaz. Aynı zamanda farklı konular hakkında birçok içeriğe sahip olacaksınız. Bu da arama motorları tarafından daha fazla sevilmenizi sağlayacak.

Forum Sitesi Nasıl Kurulur?

Forum sitesi açma gibi bir planınız varsa, forum sitesi nasıl kurulur? Sorusu sizin de merak ettiğiniz sorulardan birisidir. Forum sitesi kurulumu sırasında ilk olarak ne üzerine bir forum sitesi açacağınıza karar vermelisiniz. Konunuz sizin de ilgilendiğiniz bir konu olursa başarı elde etme ihtimaliniz daha fazla artacaktır. İlk olarak forum yazılımı olarak ücretli olan yazılımlardansa ücretsiz olan yazılımları tercih edebilirsiniz. Eğer ücretli yazılımlardan birisini tercih edecekseniz vBulletin, Xenforo ve Woltlab Burning Board yazılımlarını kullanabilirsiniz. Ücretsiz yazılımlar içerisinde ise phpBB, MyBB ve SMF gibi yazılımları tercih edebilirsiniz. Bu yazılımların hepsi profesyonel bir şekilde kullanılabilen ve oldukça tercih edilen yazılımlardır.

 

Forum Sitesi Scriptleri

Forum sitesi kurabileceğiniz zaman script tercihiniz de çok önemlidir. Forum sitesi scriptleri arasında birbirinden farklı scriptler olduğunu görebilirsiniz.

Ülkemizde en fazla tercih edilen scriptler arasında Vanilla forum scripti, phpKF forum scripti, Simple Machines forum scripti, FUDforum forum scripti ve PunBB forum scripti en fazla tercih edilenlerdir.

Bu scriptler arasından sizin için en uygun olanını tercih ederek forumunuzda kullanabilirsiniz. Bazı scriptler ücretsiz olarak sunulurken bazıları belirli ücretlerle sunulmaktadır. Bu yüzden forumunuz için yapacağınız masrafı baz alarak da bu seçimi yapabilirsiniz. Aynı zamanda Türkçe dil desteği olması da çok önemlidir. Eğer yabancı diliniz iyi değilse scripti kullanım aşamasında sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!