Bloggerlar

Eylül 27, 2017

Sosyal medyanın bu hızlı gelişimiyle beraber, dijital ağlar ve uygulamalar son derece popüler oldu. Tabii ki, markalar ve firmaların da bu alana dahil olmasıyla beraber kişisel olarak kullanılan hesaplar için de yeni bir ortam oluştu. Bu sayede bloggerlar ya da vloggerlar olarak tanımlayabileceğimiz kişiler, birçok sosyal medya uygulamasında kendine yer edinebildi. Artık uzun süre önce olduğu gibi yalnızca kendileri için ya da hobi olsun diye değil; reklam almak ve para kazanmak amacıyla bunu yapmaya başladılar.

Böylece, ilgisi olmayan insanlar dahi bu konuyla ilgilenmeye başladılar. Tabii bu da, yeni bir mecranın oluşmasını sağladı. Artık birçok ilgili insan, nasıl blogger olunur, blog nasıl açılır gibi konular için araştırmalar yapıyor.

Bloggerlar Nasıl Site Oluşturur?

Blogger olmanın kurallarından bahsetmeden önce, işin teknik kısmına değinmek mantıklı olacaktır. Kendiniz için en iyi hosting nedir ve nasıl site kurulur, merak ediyorsanız, bunun için iki temel seçenek bulunuyor. İlk olarak dilerseniz hosting ve domain için yıllık ücret alarak alan adı oluşturabiliyorsunuz. Aynı zamanda bunu ücretsiz olarak da gerçekleştirebiliyorsunuz. Tabii bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsanız herhangi bir ücretsiz hosting firmasının adı olmadan açmanız daha mantıklı. Bu yüzden bloggerlar nasıl site oluşturur konusunda, ortalama olarak senelik 50 ile 200 lira arasında değişen ücretler ödeyerek kendi adınıza profesyonel bir site açabileceğinizi de söyleyebiliriz. Blog açmanın faydası konusunu okumanızı tavsiye ederim.

Ardından site teması ve içerik alanını kendiniz seçebiliyorsunuz.

Bloggerlar Nasıl Başarılı Olur?

Artan ilgiyle beraber piyasada birçok blogger ve blogger adayı bulunuyor. Başarılı bir blogger olmak ve diğerlerinden sıyrılmak için yapmanız gereken bazı unsurlar söz konusu. Bloggerlar nasıl başarılı olur konusunda, ilk olarak özgün bir blog adınızın olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu evrede seçim yaparken içerik alanınıza göre seçim yapmanız son derece önemli. Tabii sadece talep çok diye de bir alanı seçmeyin. Başarılı olmak için her zaman sevdiğiniz işi yapmalısınız. Yoksa bir yerden sonra yazmak sizin için eziyet olabilir. Rakiplerinizi analiz etmek de sizin işinize yarayacaktır. Rakiplerinizin yazdığı konuların dışına çıkmak, üzerinde durulmayan farklı formatları ele almak önemlidir.

Bloggerlar Takipçileri ile Nasıl İletişime Geçmeli?

Okuyucular ile iletişime geçmek her zaman çok önemlidir. Bu sayede iki taraflı bir yarar sağlanır. Hem takipçileriniz size soru sorarak sizi tanır ve fikrinizi alır; hem de siz en gerçek geri bildirimleri alabilirsiniz. Yanı sıra, bloggerlar takipçileri ile nasıl iletişime geçmeli konusunda soru işaretleriniz varsa; her zaman mesafeli ama samimi, olumsuz eleştirilere de yapıcı yaklaşan biri olmalısınız. Blog yazmak kolay olsada takipçiler ile iletişim kurmak zor. En önemlisi de iletişimden kaçmamanız. Cevapsız bırakılan sorular, size zamanla okuyucu kaybettirebileceği gibi zamanla hakkınızda kesin olumsuz bir yargı oluşmasına da neden olacaktır. Aynı zamanda yorumlardan yararlanarak içeriklerinize de yön verebilirsiniz.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!