Blog Kurma

Eylül 27, 2017

Blog, son zamanlarda artan ilgi ile beraber hemen herkesin ilgi alanına girmiştir. Kimi hobi olarak yaparken kimi de reklam gibi olanakları kullanmak istemektedirler. Spor, gezi, makyaj, edebiyat, sinema ve birçok alanda özel bloglar oluşturulmaktadır. Sizler de kendiniz için blog kurma işlemini yapabilirsiniz.

Bunun için yararlanabileceğiniz ücretli ya da ücretsiz domain ya da hosting hizmetlerini kullanabiliyorsunuz. Fakat bloğunuzu biraz daha profesyonel seviyeye taşımak isterseniz, ücretli şekilde alan adınızı ve hostingi almanız gerekmektedir. Aynı zamanda blog kurma aşamasında ve sonrasında başarılı olmak adına dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır. Bunları da iyi araştırmalı ve hakim olmalısınız.

Blog Kurma ve Site Oluşturma

İlk olarak, kendiniz için bir alan adı oluşturmalısınız. Bunun için size en uygun ve yazmakta başarılı olabileceğiniz alanı seçmeniz gerekiyor. Bunun için isterseniz ücretsiz hosting hizmet de veren WordPress’i tercih edebilirsiniz. Ya da diğer ücretli hosting sitelerini veya WordPress’in ücretli paketlerini kullanabilirsiniz. Eğer bu yolu tercih edecekseniz blog kurma ve site oluşturma için yıllık 200 TL’ye varabilen bir ücret ödemeniz gerekir; hem domain hem de hosting için. Bu şekilde size ait ve başkasının kullanamayacağı bir alana sahip oluyorsunuz. Ardından renk seçimlerinden içerik temasına kadar hepsini kendiniz tasarlayabiliyorsunuz. Aynı şekilde yazı tipi ve benzeri detay konuları da tercih edebilirsiniz.

Blog Kurma Tamamlandıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blog kurma işleminiz sonrasında içerik oluşturmak ve bunu en doğru şekilde yapmak işin asıl kısmıdır. Bu yüzden sevdiğiniz alanda bilgi verici ve ilgi çekici içerikler yapmanız gerekiyor. Bu şekilde, çok daha iyi yerlere gelebilirsiniz. Blog kurma tamamlandıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler arasında, takipçilerle iletişim kurmak ve yorumları dikkate almak da bulunuyor. Bu şekilde hem sitenizin verilerini daha gerçekçi şekilde algılarsınız hem de ne yönde çalışmanız gerektiğini saptarsınız. Yanı sıra, kullandığınız içerikle tema seçimi de uygun olmalıdır. Bununla beraber, görsel kullanımına da önem verip yazdıklarınızı desteklemeli ve okurun ilgisini üzerinizde toplamalısınız.

 

Blog Kurma ve İçerik Yönetimi

İçerikleriniz, okuyucu çekeceği için sizin bir nevi ürününüzdür. Bu yüzden yazılarınızı yazmaya başlamadan önce hedef kitlenizi iyi saptamalısınız. Yazı yazmak istediğiniz alan spor, seyahat, bilim, sanat ne olursa olsun, bu konuları hangi düzeyde ve nasıl anlattığınız hedef kitlenizi belirlemektedir. Bu yüzden, blog kurma ve içerik yönetimi konusu ne kadar başarılı olursa takipçileriniz de o denli fazla olacaktır. Hedef kitleniz ve içerik şekliniz konusunda karar kıldıysanız en önemli aşamalardan biri olan içerik üretme kısmına geçiş yapabilirsiniz. Bu evrede ise, sürekli güncel ve bir o kadar da yaratıcı olmalısınız. Tabii ki özgün olmayı da unutmayın. Kendini tekrarlayan ya da diğer sitelerde zaten bulunan alanlar yerine bir konuyu daha farklı açıdan görmesini bilin.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!