Blog Açmak Nedir?

İçerik

Kavramsal ve kelime yapısı olarak Web ve Log kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulan ve Weblog olarak kullanılan kelime, daha sonralarda Blog haline dönüşmüştür. Peki, Blog açmak nedir? Tamamen bir internet sitesine ait olmaktır.

Kişisel, üretimsel, bilgi verici, trend takibi gibi pek çok alanda hizmet veren ve yazarların bilgi paylaşımı yaptığı, takipçileri olan ve okuyan kişiyi besleyen sistemlerin genel adıdır. Blog açmak kelimesini, söyleyeceğiniz şeyleri, internet ortamında yazılı olarak dile getirmeniz diye de tanımlayabilirsiniz.

Blog Açmak Nedir?

Blog Açmaya Karar Vermek

Bu süreç tamamen sizin ne yapmaya karar vermenizle alakalı bir durumdur. İlginiz ya da hobiniz, bilgi sahibi olduğunuz konu, mesleğiniz ya da kişisel yazımlarınız ile ilgili ne yapmaya karar verdikten sonra blog açmaya karar vermek kavramını kafanızda tamamlayabilirsiniz. Blog kullanımında, düzenli ve özgün içerik üretmek, sizi takip eden kişiler için oldukça önemlidir. Sizin takip ediliyor olmanız, yaptığınız işin kalitesinden kaynaklanacaktır. Ayrıca düzenli ve özgün içerik paylaşımı yaptığınız takdirde, takipçi sayınız çoğalacak, bloğunuza başvuran ve bilgi alan sayınız oldukça çoğalacaktır. Bu durumda karar vermenin önemi oldukça büyüktür.

blog açmak nedir 3

Blog Açmak İçin Kod Bilgisi

İster kod bilginiz olsun, ister kod bilginiz olmasın, blog sahibi olabilirsiniz. Bunun için yüzbinlerce hazır temalar içinden dilediğiniz seçimi yapabilirsiniz. Ayrıca bu hazır temaları kullanırken pek çok özelliğinden de faydalanabilirsiniz. Şayet kod bilginiz olursa, birçok konuda gerekli düzenlemeler yapabilir, bloğunuzu dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz ve vaktiniz de varsa, dilediğiniz gibi bir blog tasarlayıp, kodlayabilirsiniz. Blog açmak için kod bilgisi, sizin yapacağınız işlemler ve vereceğiniz emek ile alakalıdır. Kod bilginiz olsa dahi, yine de hazır temaları da kullanabilirsiniz. Kişisel ya da özgün bir arayüz istiyorsanız bu durumda kodlamak daha fazla cezbedici olacaktır.

blog açmak nedir 4

Blog Açmak Ücretli midir?

Blog açmak her iki durum mevcuttur. Eğer kendinizin kodlama bilgisi yok ise ve özgü bir tasarım istiyorsanız, bunun için blog aç seçeneklerinden dilediğiniz gibi tasarımlar yaptırabilirsiniz. Ayrıca Domain ve hosting alımları güvenlik sertifikası ve benzeri yatırımlar için belirli bir bütçeye ihtiyaç olacaktır. Fakat ücretsiz bir blog sahibi de olabilirsiniz. Bunun için, domain ya da hosting almanıza gerek kalmayacak, tasarım için bir ücret ödemeyeceksiniz. Aşağıda ücretsiz hizmet veren yapıları listeleyelim.

  • Blogger – Google tarafından işletilen ve tamamen ücretsiz hizmet sunan bir sistemdir.
  • WordPress – Dünyada en çok kullanılan blog altyapısıdır.
  • Blogcu – Türk girişimciler tarafından açılan ve işletilen bir sistem.

Blog açmak ücretli midir gibi bir soru aklınızda var ise, ilk etapta ücretsiz bloglarda yazı yayınlamayı, üretmeyi, ürettiklerinizi takipçilerinize sunmayı deneyebilirsiniz. Ya da tamamen size ait olan bir sistem kurabilir, domain ve hosting alabilir, böylelikle kişisel ve özgün bir blog sahibi olabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit

Web Hosting

Web Hosting arayanlara uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli web hosting seçenekleri

Wordpress Hosting

Wordpress kullanıcıları için özel olarak ayarlanmış wordpress hosting paket seçenekleri

VPS Hosting

Dedicated sunucu almak yerine ucuz performansı yüksek sanal sunucu alternatifleri

Ucuz Hosting

Ucuz Hosting arayanlara uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli  web hosting seçenekleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir