Blog Açmak İçin Ne Yapmalıyım?

Ekim 8, 2017

Kolay gibi gözüken fakat oldukça zor ve karmaşık bir yapıya sahip olan bir soru. Blog açmak için ne yapmalıyım sorusunun cevabı, bilgi ve deneyimlerinizi aktaracağınız, para kazanabileceğiniz, insanların sizi takip edeceği bir sistemin içerisinde var olmaktır.

Belirli bir blog deneyimi olan kişiler için blog açmak oldukça kolay olabilir fakat sıfırdan başlayacak olan kişiler için blog aç, blog yönet, içerik üret gibi seçenekler oldukça karmaşık ve karışık kavramlar olarak değerlendirebilir.

Blog Açmak İçin Ne Yapmalıyım?

Blog Açmanın Ana Kuralı

Blog açmanın ana kuralı, ne yapacağınıza karar vermiş olmanızın altında yatmaktadır. Eğer ne yapacağınıza karar verdiyseniz, gerisi hızlı bir şekilde akabinde gelecektir. Ne yapacağınız konusu ise pek çok etmenden oluşabilir.

  • En iyi bildiğiniz konu nedir?
  • Hangi aralıklarla içerik üretebilirsiniz?
  • Bu iş için bütçe ayırdınız mı?
  • Uzun vadede düzenli paylaşım sağlayabilir misiniz?

Bu ve bunun gibi pek ok sorunun cevabını verdikten sonra blog sahibi olmak için işin bir de teknik yapısı hakkında neler yapabilirsiniz? Sonuç üzeri bir blog sahibi olmak için, dilerseniz ücretsiz hizmet veren WordPress, Blogger, Blogcu ve benzeri alt yapıları kullanabilirsiniz. Fakat bu sizin için herhangi bir kişisel ve özgün alan olarak kalmaz. Bu sayede net bir yatırım da kazanamayabilirsiniz. Fakat kendinizin tasarlayabileceği ya da hazır temalar kullanabileceğiniz sistemleri de kurabilirsiniz. Bu sizin özgünlük ve kişisellik olarak pek çok sıralama için fayda sağlayacaktır.

Blog Açarken Atılacak Adımlar Nelerdir?

Hazır bir blog için, yazınızı yazıp, yayınlamak belki de yarım saatinizi alacak bir işlemdir. Bu adım gibi görünse de oldukça kolay olan kısmıdır. Blog açanları zorlayacak asıl kısım ise, blog açarken atılacak adımlar nelerdir sorusunun cevabını aramakta yer bulmaktadır. Daha çok vakit harcayacağınız ve vaktinizin neredeyse çok önemli bir kısmını ayıracağınız yer kesinlikle blog sitenizi oluşturma evreniz olacaktır. Bunun için atacağınız adımlar ise şöyledir.

1 – Blogunuzun Konusu: Bu kısım aslında sizin çizginizi ve ileride ne yapacağınızın da en önemli kısmını belli eder.

2 – Alan Adının Seçimi: Blogunuzun takipçileriniz tarafından kolay hatırlanır kalması, yazacağınız konuları kapsayan bir isim olması oldukça önemlidir.

3 – Kullanacağınız Alt Yapının Seçimi: WordPress ya da Blogger altyapısından hangisini kullanacağınızın seçimi Tamamen size ait ve önemli bir seçenektir.

4 – Blog Tasarımı: Kullanacağınız alt yapı ve tasarım ise, takipçilerinizin kaliteli vakit geçirmesi ve kolay bir kullanıma sahip olması, mobil cihazlara uyumlu olması oldukça önemlidir.

Blog Açarken Kullanılan Tema Mobil Uyumlu Olmalı mıdır?

Bu konu aslında bundan 10 sene önce var olmayan bir soruydu. Faka günümüzde mobil cihaz kullanımı oldukça artmış durumda. Gün içerisinde okurlar ve internet kullanıcıları kesinlikle mobil cihazları, bilgisayarlardan daha fazla kullanır hale geldiler. Yönelim mobil cihazlara doğru kaydıkça, blog açarken kullanılan tema mobil uyumlu olmalı mıdır sorusu ise oldukça önem arz etmeye başladı. Bizim vereceğimiz tavsiye kesinlikle evet olacaktır.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!