Bir Site Nasıl Kurulur?

Nisan 26, 2017

Ticari veya hobi amaçlı olması fark etmeksizin, bir site nasıl kurulur sorusunun cevabı hemen hemen aynıdır. Kullanacağınız hizmetler ve alacağınız temada farklılık yaşanmasının dışında, her zaman aynı programlar üzerinden, aynı işlemleri gerçekleştirerek bir sitenin tam anlamıyla kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Profesyonel olarak bu işi yapmıyor olsanız dahi; hiçbir zaman sorun yaşamadan problemsiz site kurulumlarına erişmek oldukça rahat bir işlemdir. Çünkü artık manuel olarak yapmamız gereken birçok işi, hazır olarak elde ettiğimiz ve hizmet verenlerinde bu konuda yeni site açacaklara sundukları hizmetler neticesinde, sorunsuz site kurulumlarındaki sayısal artış gözlemlenebilir. Site kurmadan önce elde etmeniz gereken 3 temel ihtiyacınız olduğu gibi; bunlara sahip olmanızın ardından sitenizi hazırlamanız 1 saatlik bir sürenin bile altında zamanda gerçekleşecektir. Hayatınıza farklı bir bakış açısı sunacak, istediğiniz farklı eğlenceleri ve maddi kaynakları oluşturacak bir site kurmak için, domain, en iyi hosting ve temaya sahip olmanız gerekecektir.

Domain; sitenizin ismi anlamına gelmektedir. Alan adı olarak da adlandırılan domain, herhangi bir isim sağlayıcı siteden alınabileceği gibi; uzantısını da istediğiniz şekilde seçme özgürlüğüne erişeceğiniz hizmettir. Domaine sahip olduktan sonra, hosting almanız gerekir. Hosting ise; sitenizin barınmasını, her türlü dosyanın bulunacağı, sitenize giriş için sürekli açık kalacak makineye verilen isimdir. Genelde büyük sunucu makinelerinin bölünmesi sonucunda farklı site sahiplerine kiralanması sonucunda elde edilecek olan hosting, web hosting veya daha fazla alana sahip olmak ve trafiğe ulaşacağını düşünen siteler için uygundur. Profesyonel olarak kurulum için gerekli olan son şey ise; temadır. Temayı, ister ücretli olarak, isterseniz ücretsizler arasından seçerek, bir site nasıl kurulur sorunuzun cevabını tamamlamak için ihtiyacınız olanlara sahip olmuş olabilirsiniz.

Tema konusunda WordPress sistemimin ücretsiz temaları önde geliyor olsa da; ücretli bir temaya veya farklı bir ihtiyaca göre değişik scriptlere de ulaşabilirsiniz. Tüm ihtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra, FileZilla veya aynı tarzda bir program aracılığıyla sitenizi kurabilirsiniz. İlk olarak hosting hesabınızın bilgilerine sahip olmanız gerekir. Daha sonra, alan adı aldığını firmanın sistemine girerek, sitenizin NS1 ve NS2 adreslerine, hosting hesabınızla eriştiğiniz NS’leri girmelisiniz. Ardından, FileZilla veya aynı tarzda bir programlar tema programlarını kurup, sitenizi tamamlamak için editlemeye başlayabilirsiniz. Bir web sitesi nasıl yapılır tarzında gelecek olan sorunun cevabı oldukça basittir.

bir site nasıl kurulur

Bir site nasıl yapılır ?

Bir site nasıl yapılır sorusunu  cevapladıktan sonra akıllarda beliren ikinci soru ise; web sitesi fiyatları ne kadar olduğudur. Bu konuda, seçeceğiniz hizmetlerle doğru orantılı olarak değişik tutarlara ulaşabilirsiniz. İlk olarak domain satın almak isteyeceğiniz siteye göre 20 ile 30 TL arasında bir ücretle satın alabilirsiniz. Farklı uzantılar, farklı firmalar veya domainle birlikte sahip olacağınız farklı hizmetler, sizlere farklı fiyatlandırmayla karşılaşma şansı verecektir. Ancak giriş seviyesi fiyatı 20 30 TL arasındadır. Hosting ise; yine alacağınız firmaya ve hizmete göre; yıllık 10 TL civarında olabileceği gibi; aylık 200 TL civarında da olabilir. En azından hesaplar ve temanın da ücretsiz olduğunu varsayarsak; bir web sitesini en iyi hosting firması ile birlikte  ortalama 50 TL ile 1 yıllık kullanım sağlama şansına erişebilirsiniz.

İyi bir site nasıl kurulur ?

Hazır web sitesi görmek isteyenler için internet üzerinde yer alan milyonlarca site gösterilebilir. Ancak temasının farklı olması ve özellikle ilk etapta kullanacağınız WordPress tema olması nedeniyle, tercihlerinizi WP’den yana yapabilirsiniz. İyi bir site nasıl kurulur merak edenler için WP tarzda site kurmayı öğrenmelerini tavsiye edebilirim. Bu tarz sitelere de kolaylıkla internet üzerinden ulaşabileceğiniz gibi; her türlü sorunuzda da bizlere bu yazı altından ulaşabilirsiniz.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!