WordPress Tema Türkçeleştirme

Ekim 15, 2017

Ücretsiz hosting ile kurduğunuz web sitenizde WordPress sistemini kullanıyorsanız tema Türkçeleştirme işlemi sizin için gerçekten kabusa dönüşebilir. WordPress tema Türkçeleştirme işlemi yapmak isteyen kişiler yazımızda belirttiğimiz bazı adımları uyguladıkları takdirde tema Türkçeleştirme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Sizlere eklenti kullanarak ve eklentisiz bir şekilde nasıl tema Türkçe yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

WordPress Tema Türkçeleştirme Eklentisiz

İlk olarak WordPress tema Türkçeleştirme eklentisiz bir şekilde anlatacağız. Eklentisiz bir şekilde tema Türkçeleştirmek isteyen kişilerin ilk olarak kullandıkları temanın dil dosyasına ihtiyaçları var. Temaların dil dosyası .po ve .mo uzantılı olarak yer almaktadır. Bazı temalarda çeviri desteklendiği için .pot uzantılı dosyaları da görebilirsiniz. .po ve .mo uzantılı dosyalar genellikle dil isimleriyle adlandırılmakadır.

Tema dil dosyaları genellikle kullandığınız temanın içerisinde yer alan lngs veya languages adlı klasörlerde yer alır. Eğer temanızı yüklediyseniz FTP kullanarak sunucunuza bağlanmanız ve işlem yapacağınız temaya göre WP-Content-Themes-Temanız- Languages veya Langs adımlarını izlemeniz gerekiyor. Burada yer alan dosyalar içerisinde belirttiğimiz uzantıya sahip olanı bilgisayarımıza indiriyoruz.

WordPress temalarınızı Türkçeleştireceğiniz zaman sizlere bu evrede yardımcı olacak birçok çeviri programının yer aldığını söyleyebiliriz. Genellikle bu konuda Poedit programı çok fazla tercih edilmektedir. Google Translator Toolkit aracının da kullanıldığını söyleyebiliriz. Poedit uygulamasını kullanacaksanız programı açtığınız zaman ekranda yazan Çeviriyi Düzenle seçeneğine tıklamalısınız. Burada FTP’den masaüstüne indirdiğiniz klasörü seçin. Sonrasında ekrana gelen dil dosyasındaki çevireceğiniz İngilizce metinleri seçmeniz gerekiyor.

WordPress Tema Türkçeleştirme Eklenti İle

Eklentisiz yöntem sizlere karışık geldiyse WordPress tema Türkçeleştirme eklenti ile yöntemini tercih edebilirsiniz. Sizlere tema Türkçeleştirme imkanı sunacak olan bazı eklentilerde mevcuttur. Eklenti ile tema Türkçeleştirme işlemi için izlemeniz gereken yol şu şekildedir:

  • İlk olarak Admin panelinden eklentiler bölümünden yeni ekle seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Burada arama kısmına Loco Translate yazmalısınız. Sonrasında eklentiyi kurarak etkinleştirmelisiniz.
  • Eklenti kurulumunuzu gerçekleştirdikten sonra admin panelinde kendinize bir menü açmalısınız. Burada yer alan Loco Translate’e tıklayarak yönetim panelinize girmeniz gerekiyor.
  • Karşınıza çıkan Home sayfasında sisteminizde yer alan eklenti ve temaların listelerinizi görürsünüz. Burada hangi eklenti veya temayı Türkçeleştirme işlemi yapmak istiyorsanız üzerine tıklamalısınız. 
  • Karşınıza çıkacak olan sayfada eklentiler ve temalar için oluşturulan dil dosyaları ve çeviri durumlarını görürsünüz. Bu bölümde Türkçe seçeneği olmadığı için sol üst bölümde yer alan New Language seçeneğine tıklamanız gerekir.
  • Bu seçeneğe tıkladıktan sonra Choose a location seçeneğine geleceksiniz. Bu evrenin biraz karışık olduğunu söyleyebiliriz. Ağırlıklı olarak Türkçe dil dosyasının nereye kayıt olacağıyla ilgilidir. Author seçeneğini işaretlemenizi tavsiye edebiliriz. Bu şekilde seçtiğiniz dil dosyası eklentinin veya temanın kendi dosyalarına eklenmiş olacaktır.

Eklentili olarak tema Türkçeleştirme işlemi yaptığınız zaman temanızda bir güncelleme olduğunda dil dosyalarının silinme ihtimali vardır. Bu yüzden FTP’den dil dosyanızın yedeğini almanız gerekiyor.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!