FileZilla Kullanımı

Ekim 11, 2017

FTP sunucusuna bağlanmak, sunucu içerisindeki veri ve klasörleri yönetmek, sunucuya web sitesi yüklemek ve yüklü olan web sitesini güncellemek için kullanılan, dünyanın en büyük FTP sunucularından biri olan FileZilla kullanımı hakkında bilgi vereceğiz. Bu rehberde, büyük ya da küçük dosyalarınız aktarımı, program kurulumu, güvenli ve hızlı bir transfer yapmanıza yarayacak olan tamamen ücretsiz olan FileZilla yazılımını inceleyeceğiz.

FileZilla Kullanımı

FileZilla Kullanımına Nasıl Başlanır?

Öncelikli olarak FileZilla kullanımına nasıl başlanır sorusunu cevaplamadan, https://filezilla-project.org isimli internet sitesinden, programın lisanslı ve tamamen ücretsiz halini bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz programın kurulumunu tamamladıktan sonra, sunucunuza ait olan FTP bilgilerinize erişmeniz gerekmektedir. Bu FTP bilgilerinize, hosting sağlayan firmanızın, Hybrid ya da Cpanel üzerinden gerekli olan bilgilere ulaşabilirsiniz. FTP şifrenizi bilmiyorsanız, Hesap şifresini değiştir seçeneğinden şifrenizi de değiştirebilirsiniz.

FileZilla Kullanımı İle FTP’ye Nasıl Bağlanılır?

Programı kurup, çalıştırdıktan sonra önünüze açılacak olan programda, Sunucu, Kullanıcı Adı, Parola ve Kapı kutucukları ve bu kutucukların yanında Hızlı Bağlan butonunu göreceksiniz.

Sunucu adı için ftp.siteadiniz.com / net / org ve benzeri şekilde sitenizin adını yazıyorsunuz. Daha sonrasında Kullanıcı Adı kısmına ise, hosting firmanız ya da sizin belirlemiş olduğunuz FTP kullanıcı adınızı yazıyorsunuz. Şifre kısmı için yine hosting firmasından dilerseniz siz, dilerseniz hosting sunucunuzdan otomatik şifre isteyebilirsiniz. Kapı noktası boş olarak kalabilir. Daha sonra Hızlı Bağlan butonuna tıkladığınızda, bilgileri doğru yazdıysanız, FTP sunucunuza otomatik ve hızlı bir şekilde bağlanacaksınız. FileZilla kullanımı ile FTP’ye nasıl bağlanılır diye düşünmekteyseniz yazımızın alt kısımlarında program üzerindeki diğer bağlantı araçlarının içeriklerini de inceleyebilirsiniz.

FileZilla Kullanımı İle FTP Sunucusuna Web Sitesini Yüklemek

Dünyanın en iyi hosting firmaları tarafından da önerilen FTP sunucu programı olan FileZilla ile, sunucunuza web sitenizin boyutu küçük de olsa, büyük de olsa, kolaylıkla yükleyebilirsiniz. Sunucunuza bağlandıktan sonra, program arayüzünü, sağ ve sol bölmelerinde göreceksiniz. Sol bölme, bilgisayarınızın içeriğini, sağ taraf ise, FTP sunucunuzun içerisini göstermektedir. Sağ bölümde, sunucunun ilgili bölümüne, sol tarafta bilgisayarınızın ilgili bölümündeki web sitenizin dosya halini Mouse yardımı ile sürükle bırak yöntemiyle aktarabilirsiniz. Oldukça hızlı ve pratik şekilde web sitenizin taşıma işlemini bu şekilde yapabilirsiniz. FileZilla kullanımı ile FTP sunucusuna web sitesini yüklemek oldukça kolay ve hızlı bir yükleme metodudur.

FileZilla Kullanımı Üzerindeki Bilgiler Nelerdir?

FileZilla kullanımı üzerindeki bilgiler nelerdir diye düşünüyorsanız bu kısımda sizlere bunları açıklayacağız. Oldukça kolay ve pratiktir. Fakat kullanım esnasında size kolaylık sağlayacak birkaç terim ve bu terimlerin anlamlarından da bahsedeceğiz.

Host: Bu bilgiyi sunucu servisinizden edinebilirsiniz. Genellikle ftp.siteadiniz.com şeklinde kullanılmaktadır.

Kapı: FTP sunucusu veri portudur. Genellikle varsayılan 21 numaralı port kullanılır fakat zorunlu değildir.

İletişim Kuralları: Herhangi bir ağda bulunan değiş tokuş içi gerekli olan porttur. Tercihe göre FTP ya da SFTP kullanılabilir.

Şifreleme: Verilerinizin nasıl şifreleyeceğinizi belirleyeceğiniz bölümdür. Eğer bazı yapılandırmalar yapmak istemiyorsanız şifreleme sisteminde yalnız düz FTP seçeneğini seçmenizi tavsiye ederiz.

Oturum Açma Türü: Bu bölümde ise,  Anonim, Normal, Parola Sorsun gibi, FileZilla’ya bağlanırken, çeşitli oturum açma işlemlerini kapsamaktadır.

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!