Yabancı hosting mi Yerli Hosting mi ?

Mart 25, 2015

Aslında Hosting alırken en önemli kriter budur. Neden yabancı ya da yerli hosting almalıyım sorusu. İlk başta aralarındaki farkı tanımlayarak başlayalım.

Yerli Türkiye Lokasyon Hosting Firması ;

Türkiye Lokasyon Hosting

Türkiye Lokasyon Hosting

Türkiye’deki Bir datacenter (sunucu merkezleri)’da barınan bir sunucudur. Ve o sunucudaki hdd (harddisk)‘in bir parçasını kuracağımız web sitesi için oluştururuz. Bu oluşturduğumuz parça ya da hosting diyebiliriz bir nevi. Ama yabancı lokasyon’lu hosting Türkiye dışında barındırılıyor. Olumlu ve olumsuz yönleri olarak gruplandıralım şimdide…

Yerli Türkiye Lokasyon Hosting ;

+ Türkçe dilinde teknik destek alabilirsiniz.
+ Daha hızlıdır. (Site açılma hızı)
+ Hosting aldığınız firma ile bire bir görüşüp elden ödeme olanağınız olur.
– Pahalıdır.
– Pahalıdır.
– Kaliteli ve performansı iyi nadir sunucular var.
– Geneli Firma bile değil. Reseller satın alıp oradan kar yapabileceğini sanan fake işlemler.
– Genelinin ysbelgesi (yer sağlayıcı belgesi) olmadan bu işi yapması ve yarın sitenin yerinden yeller esmesi. Tüm emeğinizin, database (veri tabanı), kodlamalarınızın çalınması vb. gibi şeylerin olması.

Yabancı Hosting Firması ;

Yurtdışı hosting

+ Teknik destekleri çok iyidir.
+ Çok hesaplı
+ Standart paketlerin üstünde bir özellik( hosting alanı, trafik vb. )
+ Geneli bir firma ya da kuruluş olması.
+ Geneli yüksek ve iyi sunuculardan oluşur.
+ Güvenilir ve bu iş için gerekli bilgi ve evraklara sahip olması.
+ Kredi kartı ve diğer ödeme seçeneklerinin yanı sıra çoğu paybal ‘da kabul etmektedir.
– Hız olarak Türkiye ile ms(mili saniye) fark eder.
– Eğer yabancı dil bilginiz yok ise sizin için olumsuz bir etki yarata bilir. Fakat bunun yanı sıra Türkçe dil desteği veren firmalar ‘da mevcuttur.
İkisinin arasında kıyaslama yaparsak bana göre Yabancı hosting daha avantajlı. Sınırsız alan ve sınırsız trafik veren firmalar mevcut mesela. Ve aylık birkaç dolar karşılığında sadece. Bunun yanı sıra bahsettiğimiz gibi performansı yüksek sunucular ‘dan ihtiyacınızı karşılaya biliyorsunuz. Bu konuda dünya’daki en iyi hosting firması godaddy olduğunu söylemeden geçmeyelim. Yerli Türkiye lokasyon hosting‘ler çok kısıtlı özellik bakımından. Belirli bir alan ve trafiğiniz mevcut mesela. Bunun yanı sıra belirli sayılarda database yada e-mail alabiliyorsunuz. En büyük artısı ise yabancı hosting ‘in yasaklara genelde çok takılmaması. Ama yerli hosting‘de öyle bir şey yok. İllegal herhangi bir şey olması sitenizin kapatılmasına sebep olabiliyor.

Bu belki gerekli bir şey ama bir forum sahibi olduğunuzu düşünürsek;
Birileri forum siteniz üzerinden cr*ck yada şifreler paylaşıyor ve cezası size kesiliyor. Neyse illegal lige teşvik etmeye gerek yok. Siz yinede son kararınızı vermeden en iyi hosting firmalarını listelediğim sayfama bakmanızı öneririm. Artı ve eksileri göz önünde barındırarak seçimi size bırakıyoruz

 

Benzer Makaleler
E-Bültene üye olarak en iyi hosting paketlerini kaçırmayın, fırsatları yakalayın!